industri
Easee går med overskudd
Etter to år med trøbbel melder Easee nå om at de igjen har penger til overs.
Etter at en tilsynssak i Sverige holdt på å velte Stavanger-selskapet Easee i 2023, melder de nå om overskudd i 2025.
I 2023 var resultatet minus 414 millioner kroner. Året etter var underskuddet redusert til 269 millioner kroner. I 2025 bikket de over til positive tall, og leverte et overskudd før skatt på 18,6 millioner kroner.
I en pressemelding skriver selskapet at snuoperasjonen innebar kostnadskutt, organisatoriske endringer og styrkede dokumentasjonsprosesser.
Det var mangelfull dokumentasjon som gjorde at Easee havnet i problemer. Saken ble kjent i mars 2023, da den svenske elsikkerhetsmyndigheten Elsäkerhetsverket stanset salget av produktene Easee Home og Charge.
Dokumentasjonskrøll
De mente Easee ikke hadde tilstrekkelig dokumentasjon på tekniske løsninger for blant annet jordfeilvernet i ladeboksene. Saken førte til at daværende direktør Jonas Helmikstøl gikk av, og at 200 av de 350 ansatte mistet jobben.
Easee klaget samtidig på salgsforbudet i Sverige, men dette førte ikke fram. Til slutt trakk selskapet klagen. Resultatet ble at Easee slapp å gjøre utbedringer på allerede installerte ladebokser, men salgsforbudet bestod.
Underveis lanserte Easee en ny ladeboks. I hovedsak var dette samme produkt, men med ny dokumentasjon. Siden har de lansert helt nye produkter på ny plattform.
Tilsynssaken i Sverige er formelt avsluttet.
På nivå med tidligere storhet
Ifølge selskapets pressemelding kom salget i 2025 tilbake på nivå med årene før 2023. I noen markeder har de gjenvunnet markedsandeler, spesielt i Norge, Sverige og Tyskland.
I løpet av 2025 fikk Easee sine første tilbakevendende inntekter fra fleksibilitetsmarkeder, basert på nær en million installerte ladebokser i Europa.
Easee skriver at bedret lønnsomhet gir dem rom for investeringer i forskning og utvikling. Selskapet varsler nye produkter og tjenester, og mulighet for ekspansjon til nye markeder.
Nåværende Easee-sjef Anthony Fernandez sa i april i fjor til TU at de vurderer ekspansjon til Nord-Amerika eller Asia på sikt, men at de prioriterte videre vekst i Europa.