forsvar
SAS mener Forsvarets flyavtale er ulovlig
Forsvarsmateriell svarer med å anklage flyselskapet Norwegian for kontraktsbrudd.
Stridens kjerne er en kontrakt for flyreiser i Norge og Norden verdt omtrent én milliard kroner som Forsvaret og Norwegian undertegnet i 2023.
Flyselskapet Scandinavian Airlines (SAS) hevder Forsvarsmateriell har gjort ulovlige endringer i kontrakten etter at den ble inngått og at det derfor er gjort et ulovlig direktekjøp.
I desember ble Forsvarsmateriell klaget til Klagenemnda for offentlige anskaffelser (Kofa) av SAS. Etaten vil ikke si noe om klagen, men i tilsvaret avviser de påstandene fra SAS.
– Forsvarsmateriell ønsker ikke å kommentere dette ytterligere, svarer pressevakt Jeanette Fagerli-Quaino i en e-post til TU.
Hevder de krevde tomme fly
SAS ble avvist fra konkurransen i juni 2023 fordi selskapet tok forbehold mot noen absolutte krav til rutetilbudet, som de mente var urealistiske og miljøskadelige.
I klagen viser SAS blant annet til ruten København-Aalborg, med estimert 500 reisende per år, der kravet var dagsreisemuligheter i begge retninger.
«Kravet innebærer totalt 1000 flyreiser årlig for bare 500 reisende. Altså kreves det at annen hvert fly skulle flys tomt», heter det i klagen.
Den er skrevet av advokat Thomas Nordby i Schjødt.
«SAS så seg dermed nødt til å innta tydelige forbehold mot disse kravene for å unngå betydelig overproduksjon på ruteflygingene, hvilket både er miljøskadelig og ulønnsomt», heter det videre.
Forsvarsmateriell mener denne fremstillingen er feil. De mener SAS overser at ruten er åpen for allmennheten, ifølge tilsvaret fra etaten.
Etaten argumenterer også med at SAS ble avvist fra konkurransen på grunn av vesentlige avvik. I tilsvaret til klagenemnda viser de til at flyselskapet tok forbehold om at de kunne avslutte ruter helt eller delvis.
TU har forsøkt å innhente kommentarer til klagen fra både advokaten og SAS.
– Siden dette er under utredning, så har vi for øyeblikket ingen kommentar, svarer SAS' kommunikasjonsavdeling til TU.
250.000 reiser
Avtalen omfatter rundt 250.000 reiser årlig for ansatte i Forsvaret, Forsvarsdepartementet og Forsvarsmateriell. Kontrakten er en av de største flyavtalene i Norge, og trådte i kraft i 2024.
Før dette hadde ansatte i forsvarssektoren kjøpt flybilletter hos SAS siden 2019.
Norwegian ble valgt blant annet på grunn av et fleksibelt ruteprogram, konkurransedyktige priser og bærekraft, het det i pressemeldingen fra flyselskapet den gang. Forsvaret meldte at miljøhensyn var en viktig grunn til at de fikk kontrakten.
Færre flyvninger enn avtalt
SAS hevder i klagen at Norwegian har fått tillatelse til å ikke oppfylle de opprinnelige kravene. De samme kravene som SAS utfordret før de ble vraket fra konkurransen.
Advokaten deres skriver i klagen at endringene samlet sett er så omfattende at kontrakten har endret karakter.
SAS har fått gjennomført omfattende analyser av Norwegians rutetilbud, som de mener viser en rekke avvik fra kravene.
Flyselskapet mener Forsvarsmateriell har akseptert 40 prosent færre flyvninger, sammenliknet med etatens absolutte krav til avtalen.
– Kontraktsbrudd
Forsvarsmateriell argumenterer med at enkelte av endringene var lovlige. Andre avvik hevder de at de ikke var klar over og at det ikke var avtalt med Norwegian.
«Disse forholdene har dermed vært skjulte og løpende mangler eller kontraktsbrudd, i den grad de har utgjort avvik fra kravene til ruteplanen», skriver de i tilsvaret.
Forsvarsmateriell mener det ikke er blitt gjort vesentlige endringer av avtalen «som følge av manglende håndhevelse av kontraktsbrudd».
Norwegian er blitt forelagt påstandene.
– Vi har en god og løpende dialog med Forsvarsmateriell om justeringer i ruteplanen, slik kontrakten legger opp til. Slik vi ser det, har endringene vært innenfor rammene av avtalen, svarer kommunikasjonsdirektør Esben Tuman i Norwegian i e-post.
Han forteller at de ikke er blitt forelagt påstander om kontraktsbrudd i deres kontakt med Forsvarsmateriell.
– Det viktigste for oss er at Forsvarsmateriell selv bekrefter at dette er lovlige endringer, og at de derfor tydelig har avvist klagen fra SAS, fortsetter han.
Risikerer milliongebyr
Kofa har myndighet til å ilegge offentlige oppdragsgivere et gebyr opp til 15 prosent av kontraktens verdi, men det fastsettes etter nemndas skjønn. I fjor fikk Forsvarsmateriell et gebyr på nær to millioner kroner på grunn av ulovlig direktekjøp av tjenester for satellittkommunikasjon.
– Det er foreløpig ikke satt en konkret dato for når denne saken blir nemndsbehandlet, svarer avdelingsdirektør Johan Aasheim Hjartnes i Klagenemndssekretariatet om saken med SAS.
Avtalen ble opprinnelig inngått med Forsvarets Logistikkorganisasjon. Høsten 2024 overtok Forsvarsmateriell ansvaret for driftsanskaffelser fra Forsvaret, og de overtok ansvaret for å forvalte avtalen. Derfor er Forsvarsmateriell og ikke Forsvaret klaget inn.