Luftforsvaret er tilbake i Florø. AW101 SAR Queen står nå for helikopterberedskapen nordvest i landet.
AW101 flyr raskere og høyere, og har en rekke sensorer som skal gjøre det enklere å finne folk i nød.
Basesjef major Erland Karlsen vil ikke mene noe om hvorvidt AW101 er bedre enn Super Puma-maskinene CHC Helicopter Service har operert tidligere. De er for forskjellige, sier han.
AW101 har full isbeskyttelse på rotorblader, motorer og heis. Det gjør at det kan fly under tøffere forhold enn Sea King.
Når Luftforsvaret er tilbake i Florø, markerer det at de igjen opererer basen de opprettet i 2009, og midlertidig forlot i 2017.
Overleveringen ble markert onsdag med besøk fra luftforsvarssjef Øyvind Gunnerud, her på vei inn i AW101 som frakter ham videre til Ørland.
forsvar
SAR Queen har tatt over i Florø
Hell i uhell gjør at det ikke er mangel på teknikere når Luftforsvaret igjen har base i Florø.
Onsdag markerte 330 skvadron overtakelsen, men Redningstjenesten har vært aktive siden 1. oktober. Med dette er Luftforsvarets AW101 SAR Queen på plass på alle 330 skvadronens baser.
Overtakelsen ble feiret med musikk, taler og tungt innslag av Luftforsvarets paradeuniformer. Men på utsiden av den festpyntede hangaren står AW101 klar til dyst på minutter om noen er i nød.
– Området her er krevende. Det er mye krevende natur. Du har havet rett ut her, med Stad og Stadlandet, og høye fjell østover mot Jotunheimen. Så du har det mest ekstreme av det norsk natur kan tilby, egentlig, sier basesjef major Erland Karlsen til TU.
Redningshelikopterbasen i Florø er utvilsomt viktig for hele regionen. Herfra flyr de oppdrag sør av Bergen og nord av Molde. Sør for dette dekkes av Sola, og nord av Ørland. Men om det er flere oppdrag samtidig kan de fly lenger.
– Bedre på stort sett alle områder
AW101 har høyere kapasitet enn de eldre Sea King-helikoptrene som er faset ut, og de har mer utstyr. Avisingsystem som gjør at de er mindre begrenset av værforhold, og sensorer som mobilpeiler som lar dem finne folk så lenge de har mobilen påskrudd.
– Den går veldig godt i hele konvolutten sin. Den går fortere og høyere, og bedre på stort sett alle områder, sier basesjefen.
Tidligere har AW101 blitt tatt i bruk på 330 skvadrons baser på Sola i september 2020, på Ørland i mai 2021, Banak i februar 2022, og Bodø desember 2022. I desember i fjor tok AW101 over for Sea King på Rygge, noe som markerte at helikoptertypen var utfaset.
I Florø tar 330 skvadron over driften av basen fra CHC Helicopter Service, som har operert redningshelikoptre av typen AS332 Super Puma herfra siden 2017. Totalt har de fløyet over 2400 oppdrag ut fra Florø, med en flytid på over 5000 timer.
På listen over redningsaksjoner CHC har bidratt i fra Florø er blant annet «Viking Sky»-hendelsen i Hustadvika i 2019. Florø-basen bidro med å evakuere nær 500 mennesker under krevende forhold med 10–15 meter høye bølger.
Sømløst over i ny æra
Super Pumaene har vist seg å løse oppdragene de er brukt til på en god måte de sju årene de har vært stasjonert i Florø. Men basesjefen syns det er vanskelig å sammenligne denne helikoptertypen med AW101.
– Vi hadde en æra med Sea King. Det gikk nærmest sømløst over til Pumaen. Nå tar vi over igjen, sier han.
Første redningshelikopterbase ble etablert i Florø i 2009, den gangen driftet av Luftforsvaret før CHC tok over midlertidig. Karlsen er egentlig ikke ny i jobben, men tilbake på gamle trakter. Han var basesjef da 330 skvadron opererte Sea King.
Han var også med på å prosjektere basen da den ble opprettet i perioden 2007 til 2009. Etter at CHC tok over har han vært på andre baser.
– Godt å være tilbake?
– Det er veldig godt å være tilbake, sier Karlsen.
Stor og viktig brikke i redningstjenesten
Jon Halvorsen, sjef for Hovedredningssentralen sa under overtakelsen at 330 skvadron er en stor og viktig brikke i den norske redningstjenesten. Han beskriver 330 som adaptiv og fleksibel, og at de klarer fryktelig mye på en gang.
At det nå er Luftforsvaret som har overtatt gir ingen store endringer for nødetatene og andre som jobber opp mot redningstjenesten.
Men 330 skvadron bruker nå tiden de neste ukene på økt treningsmengde sammen med disse, forklarer Bjørn Bottolfs, skvadronsjef 330.
– Vi bruker tiden på å komme inn med alt vårt utstyr. Selv om helikopterne gjør samme jobben har de forskjellige behov for deler, vedlikehold og vedlikeholdssystemer, sier Bottolfs.
Den jobbe vil prege Florø-basen i ukene som kommer. I tillegg samtrener de med beredskapstjenestene rundt for å sikre at alle kommuniserer godt.
Mangler ikke teknisk personell
Sersjant Henrik Steinset er line manager, eller teknisk leder og seksjonsleder som en tilsvarende sivil stilling ville blitt kalt. Han er ny i jobben, men født og oppvokst i Florø, og flytter hjem etter å ha jobbet på kampfly og maritime helikoptre.
– Forsvaret er veldig lite representert i regionen. At Forsvaret har kommet tilbake syns jeg er veldig bra, sier Steinset.
Når Forsvaret er tilbake vokser miljøet i Florø. Og så har de hatt litt hell i uhell. Der for eksempel F-35 mangler teknisk personell, er ikke det et problem for AW101.
– Det var mange ledige etter NH90-nedleggelsen. Mange av de som jobber her kommer fra det miljøet. De klarte å fylle opp alle stillingshjemlene. Alle teknikerstillingene i 330 er fylt, sier han.