forsvar

Produserer ett missil til 35 millioner kroner per skift

Milliarder av kroner vil rulle inn når NSM- og JSM-missiler ruller ut av produksjonsbåndene på Kongsberg. Reservedeler for 35 milliarder kroner er allerede bestilt.

Når produksjonen starter, vil denne hallen produsere missiler ikke ulike 1:1-modellen på bildet.
Når produksjonen starter, vil denne hallen produsere missiler ikke ulike 1:1-modellen på bildet. Arash A. Nejad

Kongsberg: 12 avsugere henger fra taket på hver side av den hvite produksjonshallen. De skal fjerne kjemikaler og støv fra hver arbeidsstasjon ettersom missilene reiser gjennom anlegget. Til slutt forlater et nesten ferdig produkt bygget. Så skal de videre til Kongsberg Gruppens anlegg på Rygge, der «payloaden» eller eksplosivene skal monteres.

Neste stopp etter det? Til disposisjon hos våre allierte.

Profiltungt

En rekke forsvars- og næringslivstopper fra flere land var til stede da næringsminister Cecilie Myrseth (AP), statssekretær i Forsvarsdepartementet Anne Marie Aanerud og styreleder Eivind Reiten i Kongsberg Gruppen torsdag åpnet den nye våpenfabrikken som har kostet 1,5 milliarder kroner og ble påbegynt i 2021.

Missilfabrikken på Arsenalet på Kongsberg. Foto: Arash A. Nejad
Missilfabrikken på Arsenalet på Kongsberg.

Dødelig effektivt

Fabrikken inneholder et eget automatisert logistikksystem som forsyner produksjonslinjene med deler. Egne arealer for produksjon av utskytningsramper inneholder blant annet et bombesikkert rom der små eksplosiver monteres, disse brukes for å dytte missilene ut av rampene.

Fabrikken er betydelig mer effektiv enn den forrige løsningen, som bestod av en mindre sentralisert produksjon over flere bygninger, noen fra 80-tallet, ifølge direktør for missilsystemer i Kongsberg Defence & Aerospace (KDA), Øyvind Kolset.

Den nye fabrikken er bygget kun for produksjon av NSM- og JSM-missiler. Rullebåndene og de 300 ansatte i fabrikken klarer kun å produsere ett missil per skift, men det har til gjengjeld en prislapp på mellom 25 og 35 millioner per enhet ifølge Kolset.

Direktør for missilsystemer i Kongsberg Defence & Aerospace, Øyvind Kolset. Foto: Arash A. Nejad
Direktør for missilsystemer i Kongsberg Defence & Aerospace, Øyvind Kolset.

Unikt på markedet

– Markedet for særlig NSM-missiler er preget av at Harpoon og Exocet missiler er i ferd med å gå ut på dato. Det er ingen andre på markedet som produserer femte generasjons missiler. Det tar i hvert fall ti år for en konkurrent å utvikle en utfordrer til NSM, sier Kolset.

En mulig utfordrer er den russiske KH-serien av missiler. Den nyeste KH-69-modellen med rekkevidde på 400 kilometer og innebygd stealth-teknologi skal ha blitt brukt i Ukraina denne våren, ifølge den ukrainske statlige nødstjenesten.

Ukrainske nødtjenester publiserte dette bildet som visstnok viser et havarert KH-69-missil på sine Telegram sider i mai. Foto: State Emergency Service of Ukraine
Ukrainske nødtjenester publiserte dette bildet som visstnok viser et havarert KH-69-missil på sine Telegram sider i mai.

Kolset erkjenner at det vil ta tid å tjene tilbake på investeringen av fabrikken, men forteller at gulvet ikke vil stå tomt på en god stund.

– Vi har planlagt en kapasitet på denne fabrikken, men ut ifra planen er vi booket fullt ut de neste fire-fem årene. Ledetider i vår leverandørkjede er over to år. Fra bestilling av deler til et ferdig missil er tre år.

De fysiske trekkene til missilene vil i overskuelig fremtid ikke endres, men det blir videreutvikling på ytelse og funksjonalitet basert på software-oppdateringer.

Direktør i business development, Hans Jørn Kongelf, og direktør i Aerostructures Terje Bråthen i KDA. Foto: Arash A. Nejad
Direktør i business development, Hans Jørn Kongelf, og direktør i Aerostructures Terje Bråthen i KDA.

35 milliarder bare på reservedeler

13 allierte og Nato-vennlige land, inkludert Norge, har allerede bestilt enten JSM- eller NSM-missiler. Bare bestilte reservedeler utgjør over 35 milliarder kroner av inntektene Kongsberg Gruppen kan vente seg, ifølge Terje Bråthen i KDA.

JSM-missiler er de eneste moderne missilene med motor som passer inn i buken til de nye F-35 jagerflyene. For å opprettholde «stealth»-kapasitetene til jagerflyet, er det i tillegg viktig at missilene er utstyrt med avansert teknologi for å hindre oppdagelse.

Skallet er støpt av karbonfiber og produseres i nabobygget. Motoren produseres i både Frankrike og USA. Søkeren som leder eksplosivene til målet, blir produsert av KDA.

Adm. Direktør i KDA, Eirik Lie, Statssekretær i Forsvarsdepartementet Anne Marie Aanerud og næringsminister Cecilie Myrseth. Foto: Arash A. Nejad
Adm. Direktør i KDA, Eirik Lie, Statssekretær i Forsvarsdepartementet Anne Marie Aanerud og næringsminister Cecilie Myrseth.
Nito-president Trond Markussen, Sindre Finnes, leder av Norsk Industri Harald Solberg og tidligere amerikansk ambassadør til Norge Kenneth J. Braithwaite var også til stede på åpningen. Foto: Arash A. Nejad
Nito-president Trond Markussen, Sindre Finnes, leder av Norsk Industri Harald Solberg og tidligere amerikansk ambassadør til Norge Kenneth J. Braithwaite var også til stede på åpningen.
Powered by Labrador CMS