forsvar
Ny uniform: – Ikke svette som er problemet
Uniformene har hatt flere utfordringer – svette er ikke en av dem, ifølge kommunikasjonsrådgiver i Forsvarsmateriell.
Den nye uniformstypen til Norge, Nordic Combat Uniform (NCU), har hatt flere utfordringer etter at utleveringen startet i januar i fjor.
Enkelte plagg har falmet og fått hull, noe som har ført til en reklamasjonssak mellom Forsvarsmateriell (FMA) og produsenten Oskar Pedersen AS.
Nylig skrev VG at utleveringen av kampskjortene som tilhører NCU er stanset på grunn av svette.
I et informasjonsskriv fra FMA til medier om testing og oppsummering av alle problemene som har oppstått med uniformene, var ikke svette nevnt.
Seniorrådgiver i FMAs kommunikasjonsenhet Hilde Tank-Nielsen skriver i en e-post til TU at det er VG som skriver at svette er problemet, og at det ikke kommer fra dem selv.
– Fra FMAs perspektiv er det ikke svette som er problemet, det er hulldannelsen som skjer når soldatene bruker kampskjortene. Naturlig nok svetter soldatene når de er i felt.
– Når våte kampskjorter blir utsatt for friksjon fra for eksempel vest, sekk, belter og reimer, oppstår det hull, skriver Tank-Nielsen.
Testing i Finnmark
Prototyper med justeringer av den ene uniformen har siden påske blitt testet på Porsangmoen leir og i garnisonen i Sør-Varanger (GSV). Testingen ble avsluttet 5. juni.
– Testpersonene har brukt uniformsystemet i sin daglige
tjeneste, og har evaluert de potensielle justeringene, i tett samarbeid med FMA. Endringsforslagene som blir godkjent vil bli implementert i produksjon, og forbedrede versjoner av plaggene vil bli levert ut til soldatene, sier prosjektleder for NCU i FMA, Veronica Eng i skrivet som er sendt ut.
– Ser veldig lovende ut
Ifølge sjefssersjant Martin Dalen i Finnmarksbrigaden har soldatene testet blant annet nytt lett stoff i kampuniform, endringer i luftmuligheter, og passform.
– Plaggene har vært gjennom hard og realistisk bruk i felt. Vi er generelt svært godt fornøyd med NCU som kampuniformssystem, og har gitt våre innspill underveis og i etterkant av testene for at systemet skal kunne bli enda bedre, skriver Dalen i en SMS til TU.
– Testene har gått veldig bra og de nye tekniske løsningene ser svært lovende ut, skriver Dalen.
– Har dere merket noe til falming, rift og hull?
– Det nye stoffet ser veldig lovende ut. Det ser ikke ut til å falme og så langt tåler det slitasje og hard bruk meget godt, svarer sjefssersjanten.
Til nå har bare soldater i Finnmark fått utdelt uniformen. Senere i år skal også garnisonene i Indre Troms få NCU.