forsvar
Fortsatt ukjent hva totalsummen for Norges nye ubåter blir
Forsker tror kostnadene kan nærme seg 80 milliarder kroner.
Den prisjusterte kostnadsrammen for Norges nye ubåter er nå rett over 53 milliarder kroner.
Rammen kan nærme seg 80 milliarder kroner når kontrakten for de to nye ubåtene blir undertegnet, slik at prosjektet totalt omfatter seks ubåter. Det tror forsker Tor Ivar Strømmen ved Sjøkrigsskolen.
– Jeg tror neppe vi kommer under 10 milliarder kroner, kanskje 12-13 milliarder pr stykk, sier han til TU.
Tyskland har bestilt
Strømmen viser til at Tyskland har undertegnet en kontrakt for sine fire ekstra ubåter, der hver ubåt koster tilsvarende 13 milliarder kroner.
Forskeren understreker at det er stor usikkerhet til tallene og at de bygger på en del gjetning.
Norge har så langt bestilt fire nye ubåter av typen 212CD fra den tyske produsenten Thyssenkrupp.
Stortinget har imidlertid bedt regjeringen kjøpe inn totalt seks
nye ubåter. Sammen med Tyskland har Norge forhandlet frem et tilbud på fire nye ubåter til Tyskland og ytterligere to ubåter til Norge høsten 2024. Tyskland takket ja til tilbudet i desember 2024.
«Stortinget ber regjeringen utløse opsjonen på den sjette ubåten, slik at det anskaffes totalt seks nye ubåter», lyder anmodningsvedtaket som enstemmig ble vedtatt i juni 2024.
– Grunn til bekymring
Høyre-politiker Peter Frølich konstaterer at 16 måneder etter Stortingets beslutning er kontrakten for de to siste båtene fortsatt ikke inngått.
– Jo lenger vi venter med å signere en kontrakt, jo dyrere vil anskaffelsen av de siste to ubåtene kunne bli, og de kommer senere inn i forsvarsstrukturen enn forutsatt, uttaler Frølich til TU.
Frølich, som er forsvarspolitisk talsperson i Høyre, påpeker at dette er fartøy vi trenger, både for avskrekking, situasjonsforståelse og i en krise- eller konfliktsituasjon.
– De signalene vi nå ser, blant annet når det kommer til ubåter, gir grunn til bekymring for gjennomføringen i langtidsplanen, mener han.
Kritikken hans ble først omtalt av Altinget.
Ubåtene var også tema under trontaledebatten i Stortinget tirsdag.
– Hvorfor har vi ikke gjort det Stortinget sa, og undertegnet en kontrakt for to ekstra ubåter, spurte partikollega Erna Solberg under trontaledebatten, meldte NTB.
– Jeg snakket med den tyske forbundsministeren og den canadiske statsministeren om ubåt i går. Canadierne er kanskje på vei inn i disse kontraktene. Så vi skal gjøre våre kloke vurderinger forhold til de opsjonene og mulighetene vi har, og det samarbeidet er sterkt, svarte statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), ifølge NTB.
Revidert prosjekt i 2025
Da regjeringen i vår oppdaterte Stortinget om status for langtidsplanen, kom det frem at Norges kjøp av nye ubåter blir langt dyrere enn planlagt.
«Tilbudet har høyere kostnad, og kostnadene kommer tidligere, enn det som ble lagt til grunn i langtidsplanen», het det fra regjeringen da.
I forsvarsbudsjettet kommer det nå frem at det pågår kontraktsforhandlinger om de ytterligere to ubåtene som Norge skal kjøpe. Det kommer også frem at den nye prislappen for gigantprosjektet trolig bli kjent i løpet av året.
«Regjeringen tar sikte på å legge frem et revidert prosjekt for Stortinget i løpet av 2025», heter det i budsjettforslaget.
Dermed er det fremdeles ukjent hva totalprisen blir. Ubåtene er etter fregattene Sjøforsvarets dyreste innkjøp.
Tidligere levering
At ubåtprosjektet kommer til å bli dyrere, kommer også frem i forslaget til forsvarsbudsjett, som ble lagt frem onsdag.
Statssekretær Marte Gerhardsen (Ap) i Forsvarsdepartementet forteller at status for ubåtanskaffelsen er at to av de fire bestilte ubåtene nå er under bygging.
– Vi ser at kostnadsnivået for det utvidede prosjektet med to ytterligere ubåter er høyere enn tidligere lagt til grunn, og at de vil kunne bli levert tidligere enn først antatt, forklarer Gerhardsen.
Årsakene til dette er blant annet prisvekst og endringer i valutakurs, samt at det etableres en andre produksjonslinje som gir en tidligere leveranse av ubåter, ifølge statsekretæren.
Hun forteller at regjeringen nå gjør nå en helhetlig vurdering av de samlede kostnadene og konsekvensene for den operative strukturen, og vil snart legge frem en samlet anbefaling for Stortinget.
Norge og Tyskland har inngått et strategisk partnerskap om nye ubåter og kjøper inn samme type ubåt – 212 CD-klassen fra Thyssenkrupp. Ubåtene skal erstatte dagens ubåter av Ula-klassen, som er over 30 år gamle.
I fjor sommer var designet på de nye ubåtene helt klart. Planen er at første ubåt skal starte testing i 2027 og at Norge skal få den første ubåten i 2029.