forsvar

Forsvaret oppgraderer gamle Bell-helikoptre

Gamle helikoptre får lengre levetid i påvente av nye helikoptre til Hæren og Forsvarets spesialstyrker.

Bell 412 SP helikoptre fra 339 Special Operation Aviation Squadron, her med politihelikopter AW169, under øvelse. Bell 412 skal nå få oppgradering som lar Forsvaret bruke dem en stund til.
Bell 412 SP helikoptre fra 339 Special Operation Aviation Squadron, her med politihelikopter AW169, under øvelse. Bell 412 skal nå få oppgradering som lar Forsvaret bruke dem en stund til. Torbjørn Kjosvold / Forsvaret

Forsvarets gamle helikoptre av typen Bell 412 skal oppgraderes for å sikre kapasitet frem til nye helikoptre anskaffes.

Oppgraderingene skal sikre bedre operasjonell kapasitet, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram i en pressemelding.

Bell 412 utgjør Forsvarets taktiske helikoptertransportkapasitet, og brukes til beredskapsoppdrag ut fra Rygge, og til Hæren og Forsvarets spesialstyrker.

Forsvaret skal anskaffe nye helikoptre tilpasset spesialstyrkeoperasjoner og landoperasjoner, som også skal kunne gi beredskapsstøtte til polititet.

Hvilken type det blir til slutt, og når de skal leveres, er foreløpig ikke kjent. Oppgraderingene av Bell 412 var nevnt som tiltak i langtidsplanen for Forsvaret for å sikre nødvendig kapasitet.

Helikoptre fra 80-tallet

Totalt har Forsvaret 18 Bell 412 stasjonert på Bardufoss og Rygge flystasjoner. Disse ble levert på slutten av 1980-tallet, og store deler av flåten har fått oppgraderinger av blant annet hovedgirboks-siden.

Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) skal gjennomføre oppgraderingene. Disse skal gjøres i to faser.

Det er den første fasen det nå er inngått avtale om. Den skal sørge for at helikoptrenes sivile kommunikasjons- og navigasjonsløsninger oppgraderes. To helikoptre skal være ferdig oppgradert innen neste sommer.

Neste fase innebærer å oppgradere tilsvarende militære systemer. Dette skal ifølge pressemeldingen gjøres når maskinene er inne til planlagt vedlikehold.

Det skal videre være aktuelt å oppgradere flere helikoptre med kraftigere hovedgirboks.

Vil innfri krav for operasjoner i luftrommet

Oppgraderingene skal sørge for at maskinene er innenfor sivile og militære luftfartsmyndigheters krav for operasjoner i luftrommet oppfylles.

Det er Forsvarsmateriell, KAMS og underleverandør Patria som designer og sertifiserer de nye løsningene.

På sikt skal Bell 412 erstattes med nye maskiner. I 2020 vedtok Stortinget prosjekt 1107, som har som mål å skaffe nye helikoptre til Hæren og Forsvarets spesialstyrker.

Hvor mange helikoptre som skal anskaffes er uklart, det skal være gjennomført innen utgangen av 2029.

Forsvarsdepartementet har iverksatt forprosjektfase for prosjekt 1107, med ambisjon om endelig stortingsbehandling av prosjektet i 2026. Prosjektet bygger videre på allerede gjennomført og kvalitetssikret konseptvalgutredning i prosjektet, skriver Emil Bremnes, kommunikasjonsrådgiver i departementet i en e-post til TU.

– Gjennom oppgraderingen av Bell 412 sikrer vi at Bell 412 har nødvendig levetid for å ivareta helikopterberedskap frem til de nye helikoptrene er på plass, slik at Forsvaret får bedre operasjonell kapasitet i overgangsperioden, skriver Bremnes.

Rolf Folland (f.v.), daværende sjef for Luftforsvaret, Øyvind Dunsæd, sjef for Kystvakten, forsvarsminister Bjørn Arild Gram og Joar Eidheim, sjef for Forsvarets spesialstyrker om bord på KV Bjørnøya i Oslo 15. mai i år. Foto: Arash A. Nejad
Rolf Folland (f.v.), daværende sjef for Luftforsvaret, Øyvind Dunsæd, sjef for Kystvakten, forsvarsminister Bjørn Arild Gram og Joar Eidheim, sjef for Forsvarets spesialstyrker om bord på KV Bjørnøya i Oslo 15. mai i år.

TU snakket med Joar Eidheim, sjef for Forsvarets spesialstyrker, i forbindelse med at Forsvaret demonstrerte et Seahawk-helikopter ved kystvaktskipet Bjørnøya i mai.

Den gang sa han at det blir en stor dag for spesialstyrkene å få nye helikoptre.

– Vi har argumentert for helikoptre spesielt tilpasset spesialstyrkenes behov i mange tiår, sa Eidheim.

Han nevnte oppdraget de har med å ivareta norske interesser i Nordsjøen, og andre spesialoperasjoner i nordområdene som krever helikopter særlig tilpasset deres behov.

Ikke egnet til moderne krigføring

Eidheim trakk frem at dagens helikopter ikke er egnet til å drive operasjoner innen moderne krigføring, og viser til erfaringene de ser ukrainske styrker erfarer.

– Det krever en annen type helikopter enn det vi har i dag. Det handler lite om flyegenskapene. Det handler om evne til å kommunisere og operere integrert med andre ressurser, særlig allierte ressurser i høyintensitetskrig-scenarioer som vi ser i Ukraina. Det er en del av vår jobb å forberede oss til en sånn krise. Da må du være villig til å investere i teknologisk avanserte systemer, sa han.

Powered by Labrador CMS