For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

Ubåten KNM Uthaug har vært i tjeneste for Marinen siden 1991, og skal fremdeles være arbeidsplass for norske ubåtmannskaper i flere år.

I 2029 leveres den første av seks nye ubåter av typen 212CD. De bygges for Norge i Tyskland, og er del av et tett ubåtsamarbeid mellom landene. Det innebærer at tyske ubåter skal vedlikeholdes på Haakonsvern orlogstasjon i Bergen.

Arbeidet med å bygge det nye ubåtanlegget har pågått siden 2020. Det ligger i Skværvika på Haakonsvern. Slik så det ut der i april i år, da TU fikk komme om bord fregatten Roald Amundsen.

Slik ser det ut fra land i dag. Konstruksjonen av bygningsmassene i gang.

Mandag ble grunnsteinen seremonielt nedlagt. En stor delegasjon fra Tyskland, inkludert landets forsvarsminister Boris Pistorius var på plass. Her fulgt av Norges forsvarsminister Bjørn Arild Gram.

En grunnsteinsnedleggelse en symbolsk seremoni. I dette tilfellet er grunnsteinen en tidskapsel som ble fylt med forskjellige gjenstander. Flere av talene som ble holdt, medaljer og en forside med Branns sølvhelt Niklas Castro får plass i boksen.

Til slutt ble kapselen forseglet med en plate som forsvarsministrene la ned sammen.

Vedlikeholdshallen skal stå ferdig senest til første nye ubåt leveres i 2029.

forsvar

Det nye ubåtverkstedet på Haakonsvern bygges for fredstid

Powered by Labrador CMS