energi

– Vi må ta mer betalt for vannkraften

– Vannkraft er et mer verdifullt produkt enn vind og sol. Nå må vi slutte å konkurrere på deres banehalvdel, og begynne å prise vannkraften riktig, sier Torger Lien, administrerende direktør i SN Power.

Evnen til å lagre og regulere energi må få en større verdi når kraftsystemet gradvis fylles av mer væravhengig energi, mener sjefen i SN Power, Torger Lien. Bildet er fra Askjellsdalsvatnet i Vaksdal, Hordaland, som er regulert som magasin for Evanger kraftverk.
Evnen til å lagre og regulere energi må få en større verdi når kraftsystemet gradvis fylles av mer væravhengig energi, mener sjefen i SN Power, Torger Lien. Bildet er fra Askjellsdalsvatnet i Vaksdal, Hordaland, som er regulert som magasin for Evanger kraftverk.

– Vi må ikke sammenligne oss med sol og vind. Vi leverer et helt annet produkt, så hvorfor skal vi konkurrere på deres banehalvdel? Vi må vekk fra det, sa Lien under Norweps vannkraftkonferanse på Skøyen tirsdag.

SN Power eies av Norfund, og investerer i ren energi, primært vannkraft, i utiklingsland.

– I mange utiklingsland er back-upen i energisystemet et aggregat i hagen. Sol og vind kan ikke erstatte det aggregatet. Men vannkraft er fleksibilitet, og det kan vi selge, sier Lien.

Han mener dagens nordiske krafthandelssystem, som ble utformet på 90-tallet, ikke tar nok høyde for at effekt har en verdi.

Bør prises etter alternativene

– Den gang var ikke kapasitet et problem, men nå som det kommer inn mye sol og vind blir kapasitet og fleksibilitet viktigere. Da må vi lage en produktstruktur som reflekterer det, sier Lien.

Som eksempel viser han til at Danmark har kunnet erstatte sin kullkraft med vindkraft, takket være fleksibiliteten i norsk vannkraft.

– Likevel priser vi det bare som energi. Danmarks alternativer er gasskraft og batteri, noe som ville blitt vanvittig mye dyrere, sier Lien.

– Burde man heller legge dét til grunn for å beregne prisen på vannkrafta?

– Det er i alle fall slik forretningsvirksomhet drives i andre bransjer: Man ser på kundens alternativkostnad, ikke på produksjonskostnaden. Effektsikring er et like viktig element for en kunde som energiprisen, mener Lien.

Frykter Europa styrer mot effektskvis

Han frykter at dersom vi ikke får prismekanismer som gjør det lønnsomt å investere i effekt, vil man ende opp i en effektskvis i Europa.

– Hvis det går i svart vil jo prisen fly rett i været, men da har det gått for langt. Mekanismene må komme på forhånd, så vi slipper å komme dit. Enten med pumpekraft eller annet, sier Lien.

SN Power bygger ikke pumpekraftverk i dag.

– Vi får ikke kontrakter på det. Vi får solgt energien, men fleksibilitet prises bare i noen få markeder. Der vi ikke gjør det, tør vi ikke legge penger i pumpekraft, sier Lien.

– Får betalt for stabilitet i dag

Til tross for at Statkraft eier om lag halvparten av kapasiteten i vannmagasinene i Norge, får ikke Liens tanker umiddelbart gehør hos Tron Engebrethsen, senior vice president for internasjonal vannkraft i Statkraft.

– Ikke helt. For vi har et timesmarked og to regulerkraftmarkeder, så det er ikke helt sant at vi ikke får betalt for fleksibiliteten i vannkraften, sier Engebrethsen.

Han tror etterspørselen og prisen vil øke av seg selv etterhvert som Europa faser ut grunnlasten av kull, atomkraft og gass.

Tron Engebrethsen, senior vice president for internasjonal vannkraft i Statkraft. Bilde: Finn Halvorsen
Tron Engebrethsen, senior vice president for internasjonal vannkraft i Statkraft.

– Når vind og sol er grunnlast, vil man få perioder uten input, særlig om natta. Da vil det bli energimangel i de timene og man har bruk for en produksjonskilde som kan startes raskt. Da har vannkraft gode muligheter. Hvis kraftforsyningen blir mer usikker, kan kan den ansvarlige myndighet - Statnett i Norge - inngå avtaler om produkter for å stabilisere markedet. Eventuelt kan myndighetene innføre subsidierte ordninger, men det ønsker ikke vi, sier Engebrethsen.

Tror pumpekraft kan bli lønnsomt i fremtiden

Han tror også det kan gi pumpekraft et oppsving, men er usikker på når det vil skje.

Engebrethsen forteller at Kina bygger mye pumpekraft nå, mens Italia «har lagt endel i møllposen». Statkraft har selv et pumpekraftverk i Tyskland, og vurderte en stund å øke kapasiteten på dette.

– Men vi gjorde det ikke, og det var riktig. For da solenergi kom inn for fullt, forsvant morgentoppen i Tyskland og det var ikke lenger så mye bruk for det produktet, forteller Engebrethsen.

Powered by Labrador CMS