energi
Strømdirektør: Under halvparten i Sør-Norge vil velge Norgespris
Strømdirektør mener bransjen har overbevist mange om at de er idioter hvis de går for noe annet enn spotpris på strøm.
Direktør for rammebetingelser i strømselskapet Elmera, Torkel Rolfseng, tror oppslutningen om Norgespris kan bli kraftig bremset av at kraftbransjen har brukt 20 år på å fortelle kundene at de er idioter hvis de ikke kjøper spotpris.
Det skriver bransjenettstedet Energiteknikk, som var til stede da Rolfseng kom med uttalelsen under et innlegg på avregningskonferansen i Bergen torsdag.
Nettstedet skriver at det store spørsmålet på konferansen, som samlet store deler av strømbransjen, var hvor mange som kommer til å bestille Norgespris når det 24. september åpnes for å gjøre det.
– Blir en mental overgang
Rolfseng gjorde det klart fra scenen i Bergen, at han ikke tror strømkundene står i kø for å inngå avtalen – selv ikke i Sør-Norge hvor de aller fleste analytikerne har konkludert med at det vil lønne seg å gjøre det.
– Jeg har et veddemål gående, jeg tror det blir færre enn 50 prosent som har meldt seg på Norgespris i Sør-Norge, altså NO2, NO1 og NO5 innen nyttår. Så får vi se hvem som får rett, sa han.
Grunnen til at strømdirektøren tror Norgespris kommer til å få en treig start, er at det vil være en mental overgang for kundene å binde seg til en fast strømpris, når strømselskapene lenge har vendt dem til at det lure er å ikke gjøre nettopp det.
– I Norge har vi brukt 20 år på å fortelle kundene at du er en idiot hvis du ikke kjøper spotpris. Nå er du en idiot hvis du ikke kjøper fastpris. Det tar litt tid å prosessere det, sa Rolfseng.
Han tror det kommer til å ta lang tid før strømkundene blir komfortable med hvordan Norgespris-ordningen fungere, og ser ikke bort fra at nordmenn aldri kommer til å omfavne den.
– Jeg har ingen tro på at det skjer i år, sa Elmera-direktøren.
Undersøkelse: En tredel vil ha
Nettavisen refererer fredag fra en undersøkelse Sentio har gjennomført for Sparebank1 Østlandet. Tallene fra den åpner for at Rolfseng kan vinne veddemålet sitt.
Den viser at sør for Trøndelag har mellom 27 og 36 prosent av de spurte bestemt seg for å si ja til Norgespris. Mellom 12 og 20 prosent har bestemt seg for å si nei, mens mellom 38 og 44 prosent ennå ikke har bestemt seg.
I tillegg er det mellom 8 og 11 prosent av de spurte som ikke har fått med seg at det fins noe som heter Norgespris.
I de nordligste landsdelene har mer enn halvparten av innbyggerne bestemt seg for å si nei til å binde strømprisen til 50 øre kilowattimen.
Men 20 prosent av de spurte i Nord-Norge sier at de kommer til å gå for Norgespris.
Det er nok oppsiktsvekkende for noen, i og med at maksprisen på strøm i Nord-Norge i går var på 7,9 øre kilowattimen. Det var i går den eneste delen av landet hvor det i går ikke ville lønt seg å ha Norgespris.