energi

Statkraft vil likevel vurdere oppgradering av Alta-kraftverket

To timer etter at høyprisbidraget fjernes, varsler Statkraft at de jobber videre med fem store effektoppgraderinger.

Byggingen av Alta kraftverk og Alta-Kautokeino-vassdraget, var svært omstridt og som medførte store sivile ulydighetsaksjoner på 1970-og begynnelsen av 1980-tallet.
Byggingen av Alta kraftverk og Alta-Kautokeino-vassdraget, var svært omstridt og som medførte store sivile ulydighetsaksjoner på 1970-og begynnelsen av 1980-tallet.

Kraftbransjen har det siste året protestert kraftig mot det midlertidige høyprisbidraget som regjeringen innførte. Dette er en slags toppskatt på kraft, som slår inn når strømprisen passerer 70 øre/kWt.

I dag varsler regjeringen at høyprisbidraget fjernes umiddelbart.

Bare en time senere kommer meldingen fra Statkraft om at de vil gå videre med oppgraderinger av Aura Kraftverk og Alta Kraftverk. Fra før har de sendt konsesjonssøknad for Mauranger 2-kraftverket. Det er ikke fattet investeringsbeslutning for prosjektene.

Arbeider med fem store effektoppgraderinger

Statkraft skriver i en pressemelding at de er glade for at regjeringen nå fjerner høyprisbidraget, og at det gjør arbeidet med oppgradering og utvidelser enklere:

– Frem mot 2030 vil Statkraft doble våre reinvesteringer og vedlikeholdet i vannkraft fra 2 til 4 milliarder kroner årlig. Planen vår er å starte arbeidet med fem store effektoppgraderinger, skriver pressetalsperson Lars Magnus Günther i en pressemelding.

Statkraft anslår at prosjektene kan gi 1,5 — 2,5 GW effekt og 300 — 600 GWh ny energi.

– Dette er viktige investeringer for kraftsystemet, som også legger til rette for industrien og klimapolitiske mål, skriver Statkraft.

Nektet for Alta-planer

TU har tidligere skrevet at regjeringens mål for ny kraftproduksjon i Finnmark vil gi under halvparten av den strømmen Equinor trenger for å elektrifisere gassanlegget på Melkøya.

Da regjeringen godkjente Equinors planer, sa statsråden at han var kjent med at Statkraft ser på muligheten for effektoppgradering av Alta kraftverk.

Men allerede dagen etter sa Statkraft at det ikke foreligger noen konkrete planer for oppgradering av Alta kraftverk.

Nå, to måneder etter, sier Statkraft at de likevel har planer for å gjøre dette.

– Sannhet med modifikasjoner

Regjeringen har hele tiden sagt at høyprisbidraget skulle avvikles i løpet av 2024. Likevel varslet en samlet kraftbransje at en rekke kraftutbygginger måtte legges på is, fordi de ikke er lønnsomme med en slik høypris-skatt.

Teknisk Ukeblad har gått gjennom listen, hvor det blant annet står at Statkraft må revurdere både Mauranger og de fire andre effektoppgraderingene.

– Det er en sannhet med modifikasjoner. Vi hadde ingen konkrete prosjekter som ble lagt på is på grunn av dette. Så lenge regjeringen sa at det skulle vare maks ut 2024, ville ikke vi kommet til investeringsbeslutning før det. Så dette var en ikke-sak for våre prosjekter, sa Lars Magnus Günther til TU.

Sognekraft henter fram igjen planer

– Med dagens nyheter vil jeg tro at framtidsutsiktene ser lysere ut for mange, sier konsernsjef i Sognekraft, Terje Bakke Nævdal.

TU skrev i går at Sognekraft aldri la Feios kraftverk på is, på grunn av kort konsesjonsfrist. Nå ser Nævdal også på byggingen av Offerdal kraftverk med nytt pågangsmot.

Også Lyse-direktør Eimund Nygaard bekreftet fredag at selskapet går videre med investeringsplanene i Røldal-Suldal; en investering til oppunder 5 milliarder kroner.

– Vi vil legge fram dette for styret i Lyse om kort tid. NVE bør gjøre seg klare til å ta imot konsesjonssøknad, sier Nygaard til Rogalands Avis.

Powered by Labrador CMS