energi
Senterpartiet og SV vil støtte forslag om Norgespris
Det er flertall på Stortinget for norgespris etter at Senterpartiet og SV har varslet at de stiller seg bak forslaget.
Arbeiderpartiet fikk støtte kun fra Rødt da innstillingen kom forrige uke.
Nå har også Senterpartiet varslet at de vil stille seg bak. Partiet har fått gjennomslag for at maksgrensen økes fra 4000 til 5000 kWt per måned.
SV varslet i debatten i Stortinget mandag formiddag at også de vil stemme for norgespris, skriver Altinget. Rødt har også bekreftet sin støtte.
I tillegg har skal strømstøtten for frivilligheten forlenges til ut året 2029.
– Norgespris er ikke nok for å løse strømsituasjonen i Norge, da ordningen ikke tar nasjonal kontroll over kraften eller dekker bedrifter og frivillighet, men det er en forbedring for folk som trenger forutsigbarhet for strømregninga. Derfor har vi kjempet gjennom utvidelser av ordningen og stemmer for norgespris, Gro-Anita Mykjåland, energipolitisk talsperson for Senterpartiet.
Møter motstand fra MDG
– Jeg vil på det sterkeste advare SV mot å stemme for Norgespris og sikre flertallet her, sier MDGs nestleder Ingrid Liland.
– Det eneste Norgespris gjør, er å gjøre solceller, ENØK-tiltak og energisparing mindre attraktivt å investere i, samtidig som strømforbruket vil øke. Det vil bidra til både å svekke klimaarbeidet og gi mindre penger i statskassen til å faktisk gjennomføre omfordelende politikk rettet mot samfunnets fattigste.