energi
Ola Borten Moe skal jobbe i Norsk kjernekraft
Den tidligere statsråden blir prosjektdirektør i selskapet.
Norsk kjernekraft har utviklet samarbeid med både kommuner og kraftselskaper, og gått fra idé til konkrete prosjekter, spesielt i kommunene Aure og Heim, var budskapet til Norsk Kjernekraft-sjef Jonny Hesthammer på en pressekonferanse onsdag.
Energidepartementet har kommet med beskjed om at de vil fullføre konsekvensutredningen for Aure og Heim.
– Da må vi ha noen som kan bygge. Noen som kan gå fra ord til handling, sa han før han presenterte Ola Borten Moe.
Moe er tidligere statsråd for Senterpartiet og har jobbet i oljenæringen.
– Jeg gleder meg veldig til dette, sier Borten Moe.
– Det som er spennende med kjernekraft i norsk setting, er at der man tidligere har man måttet etablere produksjon der naturressursene er, kan man nå etablere det der behovet er. Jeg tror man vil se mer industri som samlokaliserer seg rundt kraft-huber, sier han på pressekonferansen.
Hesthammer tekker fram datasenterutbygginger. Han mener Norge kommer til å være helt avhengige av kjernekraftutbygging for å få til storskala datasenterutbygging.
Kommet lengst i Aure og Heim
Norsk Kjernekrafts lengstkomne prosjekt er planene om et kjernekraftverk i Aure og Heim kommuner basert på små modulære reaktorer (SMR) med en samlet effekt på inntil 1500 MW. Melding med forslag til konsekvensutredningsprogram for dette prosjektet ble levert til Olje- og energidepartementet 2. november 2023. Det planlagte anlegget vil alene kunne produsere inntil 12,5 TWh strøm i året. Med politisk vilje kan dette anlegget starte drift rundt midten av 2030-tallet, mener Norsk Kjernekraft.
Borten Moe trekker fram aksepten for kjernekraft som den viktigste utfordringen.
– Det norske samfunnet må ville det. Hvis ikke skjer det ikke. Flertall av det norske folk og det politiske systemet må ville det. Og den perioden går vi inn i nå, sier Borten Moe.
Holdninger endres
Samfunnet har gått fra å være avklart negativ til kjernekraft, til å bli mer positive, mener han.
– Jeg har arbeidet med energipolitikk i flere tiår gjennom ulike politiske posisjoner og var også medgründer av oljeselskapet Okea. I den jobben fikk jeg blant annet gleden av å være plattformsjef på Draugen, og har gjennom det god forståelse for komplekse installasjoner, sier Borten Moe.
Han viser til at han alltid har ment at ny kraftproduksjon må til for å løse samfunnets behov, og for å sikre Norges fremtid og konkurransekraft.
– Kjernekraft er en viktig del av løsningen, og jeg har lyst å være med på reisen. Jeg har alltid bygd ting, enten det er i landbruket, gjennom politikken eller i Okea. Det vil jeg også gjøre i Norsk Kjernekraft. Jeg mener jeg besitter verdifull kompetanse som vil kunne bidra positivt, sier Ola Borten Moe om sin motivasjon for å gå inn i Norsk Kjernekraft AS, i en pressemelding.