energi

Nå skal Stockholm fange CO₂ fra biomasse

Startet opp testanlegg før jul.

Før jul startet Stockholm Exergi opp sin pilottest av CO2-fangst fra biomasse. De er ett av syv selskaper som har inngått en intensjonsavtale med Equinor om å lagre CO2 i Nordsjøen.
Før jul startet Stockholm Exergi opp sin pilottest av CO2-fangst fra biomasse. De er ett av syv selskaper som har inngått en intensjonsavtale med Equinor om å lagre CO2 i Nordsjøen.

Stockholm Exergi er fjernvarmeselskapet som forsyner den svenske hovedstaden med varme.

Anlegget som nå skal teste CO₂-fangst er et varmekraftanlegg som ligger sentralt i byen. Det bruker biomasse i form av restprodukter fra skog- og slagverksindustri til å produsere varme.

I omkring åtte måneder skal et testanlegg prøve ut karbonfangstteknologi, som er kjent, men ikke prøvd på røykgass fra biomasse før.

Målet er å kutte utslipp av CO₂ og på sikt – med et fullskalaanlegg – kunne ha negative utslipp.

Negative utslipp

Kraftvarmeanlegget som drives på biobrensel i Värtan er relativt nytt, og ble satt i drift i 2016. Anlegget har allerede bidratt med å kutte Stockholms CO₂-utslipp med nærmere 130.000 tonn i året, ved å erstatte varme fra fossile kilder med varme fra biobrensel.

Testanlegget til Stockholm Exergi ble åpnet 9. desember i fjor. Foto: Stockholm Exergi
Testanlegget til Stockholm Exergi ble åpnet 9. desember i fjor.

Nå vil de ha ned utslippene ytterligere, ved å fange CO₂ fra røykgassen som kommer fra anlegget. Siden de brenner biomasse, får de det som kalles for bio-CCS, som innebærer at de tar bort CO₂ fra atmosfæren. Bio-CCS, eller BECCS (bio energy karbon capture and storage), tar CO₂ ut fra det naturlige kretsløpet, og gir dermed negative utslipp. Det regnes som nødvendig for å nå klimamålene.

Teknisk Ukeblad har tidligere skrevet om pilotanlegget ved kull- og bioenergianlegget Drax i Storbritannia, som hevder å være de første i verden til å fange CO₂ fra røykgassen til ren biomasse.

Også det planlagte fangstanlegget på energigjenvinningsanlegget på Klemetsrud vil fange en del CO₂ fra biologisk materiale, omtrent 50 prosent av de planlagte 400.000 tonn i året.

Vil fange 800.000 tonn i året

Stockholm Exergi har forsket mye på Bio-CCS og har i en publikasjon konkludert med at det vil være kostnadseffektivt, men at det fortsatt gjenstår en rekke hindre før teknologien kan tas i bruk i stor skala.

– Både akademia og næringsliv må forske mer på denne teknologien. Stockholm Exergi vil sammen med Energimyndigheten videreutvikle teknologien for bio-CCS i testanlegget i Värtan. I det arbeidet kommer vi til å se på blant annet kostnadsbesparelser, hvordan vi kan minske energitapet og øke virkningsgraden, sier Fabian Levihn, en av de ansvarlige for forskning og utvikling i Stockholm Exergi, i en pressemelding.

Målet med testen ved varmekraftverket er å sikre at teknologien for å fjerne CO₂ fra røykgassen fungerer som den skal.

– Dette er starten på en viktig testperiode. Vi vet at teknologien for bio-CCS fungerer, og nå skal vi optimalisere den for akkurat vårt anlegg. Beregningene våre viser at vi med et fullskalaanlegg kan fange opptil 800.000 tonn CO₂ i året bare her i Värtan. Ser vi på hele Stor-Stockholm og andre selskapers virksomhet kan vi snakke om over to millioner tonn, sier Erik Dahlén, FoU-ansvarlig i Stockholm Exergi, i en melding.

Prosjektet er støttet av den svenske Energimyndigheten med 4,3 millioner svenske kroner, som er halvparten av kostnaden til testanlegget.

Bruker kaliumkarbonat

Metoden selskapet skal ta i bruk kalles for hot potassium carbonate, HPC, hvor kaliumkarbonat reagerer med røykgassen og skiller ut CO₂-en.

Det er en velprøvd metode for karbonfangst, men det er likevel ingen som har tatt den i bruk på røykgassen til biomasse tidligere.

Stockholm Exergi mener det er den teknologien som best oppfyller de kravene de har satt for anlegget, med høy energieffektivitet, plassbehov, høy tilgjengelighet, muligheter for å oppskalere, miljøvennlighet og lav risiko.

Når testen er ferdig, vil selskapet vurdere om de vil gå videre, og om det da blir med en pilot eller et fullskalaanlegg.

Vil lagre i Nordsjøen

Stockholm Exergi er ett av syv selskaper som i september skrev under på intensjonsavtaler med Equinor, med mål om å lagre CO₂ i lageret i Nordsjøen, dersom lageret blir realisert. I tillegg har selskapet gjennom avtalen forpliktet seg til å evaluere løsninger for transport og leveranser av CO₂ til lageret.

– Intensjonsavtalen er et viktig steg for utviklingen av CO₂-fangst, og viser at ulike bransjer kan og behøver å samarbeide, sa konsernsjef Anders Egelrud under markeringen av avtalen i Oslo.

Equinor-sjef Eldar Sætre og Stockholm Exergi-sjef Anders Egelrud, etter å ha signert intensjonsavtalen om CO₂-lagring. Foto: Arne Reidar Mortensen, Equinor
Equinor-sjef Eldar Sætre og Stockholm Exergi-sjef Anders Egelrud, etter å ha signert intensjonsavtalen om CO₂-lagring.

Han forklarte videre at for Stockholm Exergi sin del handler samarbeidet i første omgang om muligheten til å kutte i utslippene gjennom bio-CCS.

– Vi er en av de verdensledende aktørene innen bio-CCS, og dette samarbeidet er en naturlig plattform for å etablere teknikken på alvor.

De seks selskapene som har signert med Equinor, i tillegg til Stockholm Exergi, er Air Liquide, som blant annet planlegger å produsere karbonnøytral hydrogen fra gass og lagre CO₂-en i Nordsjøen, Arcelor Mittal, Ervia, Fortum, HeidelbergCement og Preem. Sistnevnte er også i gang med å teste CO₂-fangst på ett av sine svenske raffinerier.

Equinor-sjef Eldar Sætre sa til Teknisk Ukeblad etter signeringen at de er i dialog med langt flere som vil lagre CO₂ i Nordsjøen.

– Dette er ikke noe vi pusher. Det er en etterspørsel i markedet, poengterte han.

Powered by Labrador CMS