energi

Morrow Batteries åpnet: – Ingen av disse investeringene er risikofrie

Kraftselskap, stat og kommuner er tungt inne på eiersida i den nye batterifabrikken. Staten eier også selve bygget.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) klippet snor da Morrow Batteries ble åpnet i Arendal i dag. Ordfører og partifelle Robert Cornels Nordli var blant dem som klappet aller høyest. Ytterst til høyre står Morrows direktør Lars Christian Bacher.
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) klippet snor da Morrow Batteries ble åpnet i Arendal i dag. Ordfører og partifelle Robert Cornels Nordli var blant dem som klappet aller høyest. Ytterst til høyre står Morrows direktør Lars Christian Bacher. Arash A. Nejad

Arendal: Fredag åpnet Norges første storskala batterifabrikk, Morrow Batteries, like utenfor Arendal. Statsministeren klippet snora, med en stor og svært topptung forsamling som publikum.

– Det er en enormt stor dag, sa Jonas Gahr Støre fra scenen.

– EU-ambassadøren kan rapportere tilbake at vi leverer på avtalen, sa Støre, til EUs ambassadør til Norge, Nicolas de La Grandville, som også deltok på åpningen.

De La Grandville kvitterte med å si at åpningen av Morrow er en milepæl ikke bare for Norge, men også for EU. Han kalte også Morrow et fytårn innen innovasjon og bærekraft.

Staten eier fabrikkbygget

Den største eieren av Morrow, er Å Energi, som igjen er eid av Statkraft og en rekke kommuner i Buskerud og Agder.

Det statlige investeringsselskapet Nysnø har også skutt inn penger, mens statsforetaket Siva har bygget og eier selve fabrikkbygningen.

Samtidig har Kina bygget seg kraftig opp i batterimarkedet og i fjor var seks av verdens ti største elbilbatteri-selskaper kinesiske.

Støre: Kommer til å møte motbakker

– Er du bekymret for investeringene som statlige og kommunale aktører har gjort i Morrow?

– Ingen av disse investeringene er risikofrie. Det mange utfordringer på veien. Og i overgangen mellom teknologier så kommer vi også til å få møte motbakker og flaskehalser. Men igjen, så er det de industrielle aktørene som må tro på dette, og det gjør de, sier statsminister Støre til TU.

– Kina er en ledende industriaktør, også på dette området. Det er slik verden er. Men jeg tror det er dårlig å bli avhengig av ett land, av et autoritært land, sier Støre.

Han peker på at i tilfellet Morrow, går private industriaktører i front og viser tro på teknologien.

Nils Morten Huseby, administrerende direktør ved Institutt for energiteknikk, tar en selfie med statsministeren. Foto: Arash A. Nejad
Nils Morten Huseby, administrerende direktør ved Institutt for energiteknikk, tar en selfie med statsministeren.

Siemens og ABB eier henholdsvis 15 og 7,5 prosent av Morrow. De har ikke noen kjøpsavtale med Morrow per i dag, men Morrow-direktør Lars Christian Bacher sier til TU at det er en mulighet lenger fram i tid.

Statlig lån «helt avgjørende»

Etter at USA i fjor innførte en stor subsidiepakke for grønne næringer, kalt IRA, har flere batterifabrikanter forlatt Europa, blant dem Tesla, Volkswagen og norske Freyr.

– Vi har andre ordninger for å støtte oppunder slike prosjekter enn de har i USA, men jeg mener de på mange områder er minst like gode, sier Støre.

Morrow-direktør Lars Christian Bacher sa fra scenen at selskapet har søkt om 1,5 milliarder i lån gjennom regjeringens nye ordning for grønn industri.

– Norge vil tjene på dette instrumentet. Vi har søkt om 1,5 milliarder i lån. Det er helt avgjørende for vår femtid, sa Backer, som også sa at han er glad for den «urokkelige støtten fra investorene».

Morrow-direktør Lars Christian Bacher viser fram en av selskapets battericeller. Foto: Arash A. Nejad
Morrow-direktør Lars Christian Bacher viser fram en av selskapets battericeller.

Planene er 40 ganger større

Morrow satser på litium-ion-fosfat-batterier, rettet mot stasjonær energilagring i strømnettet og tunge maskinerier. Batteriene skal ifølge Morrow ha lengre levetid, lavere brannfare og lavere karbonavtrykk enn tradisjonelle litium-ion-batterier.

Batteriene har allerede vært testet hos Kongsberg-bedriften Nordic Batteries, som setter sammen cellene i batteripakker. De første Morrow- batteriene skal selges kommersielt nærmere årsslutt, ifølge direktør Lars Christian Bacher.

Selv om det er store dimensjoner på fabrikken som nå åpner utenfor Arendal, sier Bacher at det kan bli over 40 ganger større.

– Dette er bare første gigaen. Våre nåværende planer er jo 43 gigawatt. Og så får vi se hvordan vi tar det videre, sier Bacher til TU.

Powered by Labrador CMS