energi

Melkøya-høringen: – Vi må slutte med denne typen omkamper

Næringslivsorganisasjonene med stor offensiv i dagens høring.

Anniken Hauglie, viseadministrerende direktør i NHO, mener omkampene om Melkøya-elektrifiseringen må slutt.
Anniken Hauglie, viseadministrerende direktør i NHO, mener omkampene om Melkøya-elektrifiseringen må slutt.

I alt tre forslag om å stanse elektrifisering på sokkelen er i dag tema for høringen i Energi- og miljøkomiteen på Stortinget.

  • Stans av videre elektrifisering av Melkøya-anlegget.
  • Stans av ytterligere elektrifisering av sokkelen med kraft fra land.
  • Pålegge oljeselskapene om å kutte CO2-utslipp ved å bruke flytende havvind og gasskraft med CO2-rensing.

Hele 37 organisasjoner kommer med sine innspill. Av dem igjen er seks fra NHO eller organisasjoner under NHO-paraplyen.

De ber om at alle forslagene avvises, og advarer spesielt mot å gå tilbake på Melkøya-godkjenningen.

– Det vil mangle sidestykke i norsk historie å omgjøre, jeg kjenner ikke til noen andre eksempler på dette, sier Torbjørn Giæver Eriksen, direktør for næringspolitikk og kommunikasjon i Offshore Norge.

– Lovlig sent

Anniken Hauglie, viseadministrerende direktør i NHO, innleder med å si at det er svært uheldig med nok en politisk omkamp om elektrifisering av Melkøya, og understreker at det er gitt lovlig tillatelse i saken.

Equinor har nå fullført halve prosjektet og opplyser i høringen at 14 milliarder kroner nå er forpliktet i kontrakter. Nesten alt dette vil være tapt, såkalt sunk cost, dersom vedtaket omgjøres.

– Diskusjoner om utbyggingsprosjekter er legitimt og ønskelig – inntil beslutningen er fattet, argumenterer hun.

Hauglie påpeker at dette vil skape usikkerhet rundt om bedrifter kan stole på myndighetenes forvaltningsvedtak, og mener at diskusjonen i Stortinget gir økt politisk risiko, også utover denne saken.

– Vi må slutte med denne typen omkamper.

Hun viser også til at elektrifiseringen av oljeinnretninger er en konsekvens av den norske klimapolitikken, og hvordan den er innrettet for sokkelen. Elektrifisering er det viktigste tiltak for å nå det politisk vedtatte klimamålet for oljebransjen – som flere partier nå vil si nei til.

– Det vil være lovlig sent å å vedta dette nå, avslutter hun.

Endrer spillereglene

Håkon Knudsen Toven, sekretariatsleder i Konkraft, påpeker at dette nå er den andre voteringen i saken på under ett år, noe som skaper stor usikkerhet.

– Det er ikke bare rammebetingelsene, men de politiske spillereglene som endres, sier han.

Toven mener også fremtidige elektrifiseringsprosjekter må vurderes hver for seg, før det tas en beslutning.

– Olje- og gassnæringen må få bruke kraft fra kraftsystemet på lik linje med annen industri. Et prinsippvedtak som diskriminerer én enkelt næring kan sette en stopper for industrielt lønnsomme prosjekter, påpeker han.

Konkraft-representanten understreker også at det er én ting å være mot elektrifisering som klimatiltak, men en annen sak å nekte en hel næring tilgang til det norske kraftsystemet.

I tillegg til de nevnte organisasjonene er også NHO Arktis, Norsk Industri og Fornybar Norge representert i høringen.

Enormt press

Det er Rødt som har kommet med forslaget om å stanse den videre elektrifiseringen av Melkøya. Partiets energipolitiske talsperson, Sofie Marhaug, har tidligere uttalt til TU at det har vært et enormt press utenfra i denne saken.

– Det er flaut og pinlig at Stortinget lar seg presse av utbyggerinteressene. Jeg er redd det skal skje igjen, for det er hardt press på mange partier, med sterke lobbyorganisasjoner. Jeg har ikke opplevd lignende i noen andre saker, understreker hun.

Hun pekte da spesielt på Offshore Norge og andre NHO-organisasjoner.

Hildegunn Blindheim, direktør i Offshore Norge, svarte da at hun mener det er organisasjonens naturlige oppgave å protestere på vegne av sine medlemmer, når politikere vil kansellere lovlig gitte godkjenninger.

En rekke miljøorganisasjoner deltar også i høringen, deriblant Bellona, som mener de har en løsning som gjør at alle vinner.

Powered by Labrador CMS