energi

Krever umiddelbar beskjed hvis elkjel-planene på Edvard Grieg endres

SV og MDG mener Stortinget må bli løpende orientert. – Det har vært veldig mye frem og tilbake rundt planene for å elektrifisere Edvard Grieg.

SV og MDG krever å bli holdt løpende orientert om utviklingen i planene om elkjel på Edvard Grieg-plattformen. Når plattformen kobles på kraft fra land-kabelen i 2022, må turbinene være byttet ut med en elektrisk drevet varmekilde.
SV og MDG krever å bli holdt løpende orientert om utviklingen i planene om elkjel på Edvard Grieg-plattformen. Når plattformen kobles på kraft fra land-kabelen i 2022, må turbinene være byttet ut med en elektrisk drevet varmekilde.

Alt tyder på at utbyggingsplanen for Johan Sverdrup fase 2 og planen for elektrifisering av Utsirahøyden går gjennom behandling i Stortinget uten de helt store hindrene. Et flertall i Energi- og miljøkomiteen stiller seg bak innstillingen om å godkjenne prosjektene.

Det inkluderer også den foreløpige planen for Edvard Grieg om å installere elkjeler for å dekke varmebehovet på plattformen, når den slukker turbinene til fordel for kraft fra land.

Her vil SV og MDG kreve at dersom det på et tidspunkt dukker opp grunner til at dette ikke kan gjennomføres, må Stortinget få beskjed snarest mulig.

– Det har vært veldig mye frem og tilbake rundt planene for å elektrifisere Edvard Grieg, og gjennom et år har vi måttet legge press på regjeringen for å få dette til. Derfor ber vi om å bli holdt løpende orientert, sier Lars Haltbrekken til Teknisk Ukeblad.

Når saken over påske skal behandles av Stortinget, forventer han at olje- og energiministeren klart og tydelig sier at elektrifiseringen av Edvard Grieg står ved lag.

– Stortinget må opplyses så raskt som mulig

I Olje- og energidepartementets forslag til vedtak, som ble sendt til Stortinget like før jul i fjor, blir det påpekt at departementet ut fra dagens informasjon ikke ser noen «særskilte grunner til at Grieg-innretningen ikke kan få dekket både sitt kraft- og varmebehov med kraft fra land.»

Haltbrekken har tidligere fryktet at OED skulle peke på «særskilt grunner», slik vilkårene i utbyggingsplanen åpner for, for å slippe tilknytningen til kraft fra land.

SV-politikeren påpekte i forbindelse med proposisjonen at han ikke så noen grunn til å vente med å vedta at det skal installeres elektriske kjeler på Edvard Grieg, og at det burde kunne gjøres i forbindelse med denne.

– Dette er noe Stortinget allerede har vedtatt, så nå må vi slutte å skape usikkerhet rundt disse utslippskuttene, understrekte han.

SV og MDG ønsker derfor å kreve at Stortinget så raskt som mulig får beskjed, dersom det blir endringer i planene for Edvard Grieg.

«Disse medlemmer forutsetter derfor at elektrifiseringen gjennomføres i tråd med de vedtak Stortinget har gjort, og at dersom det på et tidspunkt foreligger særskilte grunner til å gjøre noe annet, må Stortinget opplyses så raskt som mulig», står det i innstillingen fra komiteen.

Fornøyde med elkjel-svar

Kraft fra land-løsningen til første byggetrinn på Johan Sverdrup og områdeløsningen skal sammen dekke hele kraftbehovet til feltene Johan Sverdrup, Edvard Grieg, Ivar Aasen og Gina Krog.

Komiteens flertall, kun med unntak av SV, påpeker i innstillingen at de er tilfreds med at planen for kraft fra land er i tråd med Stortingets tidligere vedtak om en områdeløsning.

Energi- og miljøkomiteens flertall er også fornøyde med at departementet har konkludert med at de nå ikke ser noen særskilte grunner til at Edvard Grieg-plattformen ikke skal installere elektriske kjeler.

Områdeløsningen skal være på plass innen 2022. For Johan Sverdrup-feltet vil dette gi et kutt på 625.000 tonn CO2 per år. I tillegg kommer reduserte utslipp fra feltene Edvard Grieg, Ivar Aasen og Gina Krog.

Venter ingen stor debatt

Haltbrekken påpeker at han ikke tror det blir noen stor diskusjon under behandlingen av utbyggingsplanen for Johan Sverdrups fase 2 og områdeløsningen for Utsirahøyden.

Alle partiene i komiteen, med unntak av SV og MDG, stiller seg bak vedtaket om råde Stortinget til å gi samtykke til godkjenning av plan for utbygging og drift av Johan Sverdrup-feltets andre byggetrinn.

Hele komiteen mener i tillegg at Stortinget skal anbefale at det gis tillatelse til anlegg og drift av kraft fra land-anlegget.

Det ligger an til at Stortinget skal behandle saken like over påske, med foreløpig dato for behandling satt til 29. april.

Powered by Labrador CMS