energi
FFI advarer mot kinesisk utstyr i kraftbransjen
Kinesisk utstyr kan brukes som våpen, men også indirekte svekke sikkerheten i Norge, mener forskerne.
Det er behov for å skjerpe kravene til leveringskjeder og hvilke land vi kjøper fra, er blant budskapene i en kommende FFI-rapport om sikkerheten i kraftbransjen.
Sjefforsker Stig-Rune Sellevåg i Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) presenterte budskapet på NVEs energikonferanse fredag.
Kinesiske fornybarinteresser legger til rette for Beijings strategiske interesser, forklarte han. For norsk kraftbransjes del vil det si at kinesisk utstyr kan ha en skjult bryter som gjør at utstyret kan brukes som et våpen.
Ved å gjøre seg avhengig av kinesiske leverandører kan man også skade norsk sikkerhet indirekte, ved at en styrking av Kina vil kunne gå på bekostning av Norges allierte i USA, forklarte han.
– Jo mer vi bygger opp Kina, jo mer undergraver vi forsvarsdimensjonen, sa Sellevåg.
Viktig med analyser
Sellevåg ville ikke bli intervjuet etter innlegget. Rapporten skal etter planen bli tilgjengelig i slutten av oktober eller starten av neste måned.
Frps Himanshu Gulati stilte nylig energiminister Terje Aasland (Ap) spørsmål i Stortinget om han er bekymret for kinesiskproduserte droner som brukes av nettselskapene i Norge.
– Jeg mener det er viktig at bransjen fortsetter å gjennomføre omfattende risiko- og sårbarhetsanalyser før operativ bruk av droner, særlig knyttet til datahåndtering, fysisk sikring og teknisk kontroll, svarte Aasland og viste til at Statnett vurderer bruken opp mot sikkerhetsloven.
Må se nærmere på det
De lokale nettselskapene er ikke underlagt sikkerhetsloven på samme måte som Statnett. Rannveig Eidem Norfolk, direktør for nettdrift i Lnett, har gjort risiko- og sårbarhetsanalyser for nettet i regionen Sør-Rogaland, men har ikke vært så opptatt av kinesisk utstyr.
– Hva tenker du om forsyningskjedene etter å ha hørt rådene fra FFI?
– Jeg tenker at det er en av tingene vi må se på. Vi er ikke underlagt sikkerhetsloven slik som Statnett, så vi får ta dette med oss i analysene.
– Er det mulig at Kina har satt inn er bryter som gjør at de kan skru av strømnettet i Rogaland?
– Nei, det tror jeg ikke.
– Det jeg tenker er at ut fra vurderingene FFI har gjort, må vi gå hjem og se med enda dypere blikk på forsyningskjedene våre.
Utstyr som gassisolerte koblingsanlegg og høyspentanlegg blir hovedsakelig produsert i Europa.
– Vi har nok brikker og andre deler fra Kina, for de er jo store på databrikker.
Norfolk har vært mer bekymret for at tyske vedlikeholdsfolk ikke vil prioritere kraftnettet i Norge dersom Norge og Tyskland er i samme krig.
– Vil de folkene som bor i Tyskland komme for å reparere ting hos oss, eller vil de være igjen i Tyskland for å passe på familiene sine, spør hun retorisk.
Tre problemer
Sellevåg i FFI trakk også fram et mulig scenario der Norge havner i krig med Russland. Kryssermissiler vil da kunne nå viktige kraftinstallasjoner i løpet av minutter, og forsvarets luftvern ville i en slik situasjon måtte prioritere å beskytte militære mål. Et av rådene til kraftbransjen er derfor å etablere sikringstiltak mot luftleverte våpen.
Her er FFIs råd til kraftbransjen:
- Helhetlig tilnærming til risiko i hele konfliktspekteret.
- Forsvarlig digitalisering og proaktiv tilnærming til digital sikkerhet.
- Styrket sikkerhet i anskaffelser og verdikjeder.
- Videreføre krav til driftsradio og samband i driftskontrollsystemet.
- Etablere sikring mot luftleverte våpen.
- Bygge reparasjonsberedskap dimensjonert for krigsscenarier.
- Trene og styrke nordisk beredskapssamarbeid.