energi

Fant mulighet for gassfyring til norgespris: - Merkelig

Tor Line skulle erstatte gasskjelen med varmepumpe, men oppdaget at han kunne selge til norgespris uansett.

Tor Line mener det er merkelig at han kan tilby norgespris for varmen fra dette gassfyringsanlegget i Rogaland.
Tor Line mener det er merkelig at han kan tilby norgespris for varmen fra dette gassfyringsanlegget i Rogaland.

Tor Line driver et nærvarmeanlegg som leverer varme basert på naturgass til 110 leiligheter i Rogaland. I utgangspunktet tenkte han at det var en god investering å bruke mellom tre og fem millioner kroner på å erstatte gasskjelen med elektriske varmepumper, men så oppdaget han en tvetydighet i regelverket.

I et rundskriv fra NVE heter det at ikke-registrerte nærvarmeanlegg kan selge varmen til norgespris forutsatt at 75 prosent av varmeproduksjonen skjer med varmepumper eller elkjel.

Registrerte anlegg trenger ikke varmepumper eller elkjel, men kan bruke for eksempel gass.

I hovedsak er det dyrere med gassfyring uten norgespris sammenlignet med strøm med norgespris. Noen av de registrerte anleggene bruker gass og pellets som brensel.

– I mitt hode er det veldig rart at man kan fyre med pellets og gass og få norgespris. Jeg tenker at det må være strøm. Hvorfor skal norgespris deles ut i øst og vest. Jeg synes det er merkelig, sier Line til TU.

Ingen krav

– Jeg er sjeleglad for at jeg ikke driver med solceller, sier Tor Line. Foto: Privat
– Jeg er sjeleglad for at jeg ikke driver med solceller, sier Tor Line.

Line driver selskapet Z energi som leverer energisystemer til boliger og bedrifter. Gassfyringsanlegget er et selskap han nylig kjøpte gjennom Z energi.

NVE svarer at det ikke er noen krav til energikilde for de registrerte nærvarmeselskapene, men at de må følge andre lover.

– Når et nærvarmeselskap ønsker å forplikte seg til å følge det samme regelverket som gjelder for fjernvarmeselskapene med konsesjon, er det ingen egne regler for brenselsmiks for nærvarmeselskapene, svarer seksjonsleder Maren A. Esmark i NVE.

Regelverket for fjernvarmeselskaper hun viser til, er avfallsforbrenningsregler, som ikke er relevant for Line, og et forbud mot oljeoppvarming og bruk av gass til byggvarme. Dette er Miljødirektoratets bord, påpeker Esmark.

Forbudet mot gass til byggvarme gjelder kun for bygninger som er under oppføring, altså at det er forbudt å bruke fossil gass til tørking og herding på byggeplasser.

Gass til permanent oppvarming av bygg er lov, men foreslått forbudt i 2028.

– Varme fra gasskjel er tillatt å selge i Norge. Det er foreslått og utredet et forbud mot bruk av fossil gass til permanent oppvarming, men dette forslaget har ikke vært på høring, sier seniorrådgiver Ida Bjørkum i Miljødirektoratet i en e-post.

Nærvarmeselskap med norgespris

Eviny Termo

Svalun

Fosenkraft energi

Hå Energi Fjernvarme

Øvre Eiker Fjernvarme

Wessel Energi

Åsane Energi

Råde Fjernvarme

Billingstad Energi

Myrvoll Energi

Fyri Energi

Hemsedal Bioenergi

Oksøy Energi

Klepp Energi

Nykirke Biovarme

OF energi

Vik Miljøvarme

Selvaag Eiendom

Bogerud varmesentral

Vingelen Nærvarme

Skjeset

Eidskog kommune

Sartor Nærvarme

Hove Bioenergi

Asheimtunet Varme

Bogafjell Biovarme

Tau Energi

Myra Biovarme

Byfjordparken Energi

TEAS Energi

Nøk Biovarme

Sartorgården

Buskerudveien Eiendom

Nord Energi

Kilde: NVE

Vil bygge om uansett

Line sier at han vil konvertere nærvarmeanlegget til elektrisitet selv om han kan få norgespris på gass, blant annet fordi det kan gi lavere driftskostnader.

Han mener ordningen er rar.

– Er din interesse i dette at du vil at flere anlegg skal konverteres til elektrisk energi?

– Jeg har ikke noe annen interesse i dette enn at jeg spør meg hva politikerne tenker, sier Line

I Rogaland er det bygget ut et nettverk av gassrør til oppvarming for å avlaste strømnettet.

Line har vært i energibransjen i 11 år og er oppgitt over å måtte navigere mellom reguleringene.

– Jeg har vurdert om jeg bare skal levere inn firmaet mitt til en politiker, for det er de som bestemmer hvor mye vi skal tjene. Det er flaks om man lykkes hvis man driver med energi i Rogaland. Det er veldig lite jeg styrer. Og jeg er sjeleglad for at jeg ikke driver med solceller, sier han og viser til at han skal se på hvordan han kan registrere gassanlegget hos NVE slik at også leilighetene han tilbyr varme til kan få norgespris.

Powered by Labrador CMS