energi

49 år gammel strømkabel mellom Norge og Danmark ute av drift

Skagerrak 2-kabelen fra 1977 ble ødelagt 2. juni. Statnett har ikke bestemt seg for om de skal reparere den.

Statnett trenger tid på å bestemme seg for hva de skal gjøre med Skagerrak 2-strømkabelen, som ble ødelagt 2. juni.
Statnett trenger tid på å bestemme seg for hva de skal gjøre med Skagerrak 2-strømkabelen, som ble ødelagt 2. juni.

Kapasiteten for å overføre strøm mellom Norge og Danmark er redusert med 15 prosent etter at feil på en av de fire strømkablene mellom landene satte den ut av drift 2. juni.

Det skriver kabeleieren Statnett i en melding.

Bruddet på Skagerrak 2-kabelen fra 1977 har redusert strømkapasiteten mellom Norge og Danmark med 245 Megawatt, fra 1632 MW til 1387 MW.

Ettersom kabelen er så gammel har imidlertid Statnett ikke bestemt seg for om den ødelagte kabelen skal repareres eller erstattes sammen med den ett år eldre Skagerrak 1-kabelen.

Statnett kan ikke si noe sikkert om når de tar denne avgjørelsen.

– Nå må feilen undersøkes nærmere, og så kommer vi tilbake med mer informasjon når vi har mer kunnskap, skriver kommunikasjonssjef Irene Meldal til TU.no.

– Hva betyr kapasitetsreduksjonen på 245 MW i praksis? Får det noen konsekvenser?

– Vi har ikke analysert konsekvensene av denne kapasitetsreduksjonen.

– Ikke enten eller

Feilen på Skagerrak 2-kabelen er lokalisert til omlag 30 kilometer fra land i Danmark, men Statnett eier de fire sjøkablene over Skagerrak helt fram til land på dansk side.

Kabelen blir nå kappet og forseglet på bruddstedet, slik at det ikke trenger vann inn i kabelen, opplyser Statnett.

Dersom de velger å reparere kabelen, regner Statnett med at det vil ta rundt tre måneder å få kabelen ferdig.

Å legge ny kabel tar lenger tid. Det vil kreve en egen konsesjonssøknad, og Meldal opplyser at den søknaden tidligst vil være klar i 2027.

Deretter estimerer Statnett at konsesjonsprosessen kan være avsluttet rundt 2031. De forventer at kablene kan settes i drift seks til åtte år etter at konsesjonsvedtaket er fattet – altså tidligst i 2037 dersom Statnetts estimater legges til grunn.

Statnett anslår at det vil koste mellom 10 og 16 milliarder kroner å få de to nye kablene på plass.

Meldal legger til at det ikke nødvendigvis er snakk om enten reparasjon eller utskifting. Det kan bli lagt ny kabel selv om man velger å reparere den gamle.

– Vi vil drifte dagens kabler så lenge det er teknisk og økonomisk forsvarlig, skriver hun.

Statnett og Energinet har hatt mulig utskifting av Skagerrak 1 og 2 på programmet lenge, etter som man faktisk før skaden nå i juni, har regnet 2026 som året da risikoen stiger for at det oppstår feil som er så alvorlige at kablene må tas ut av drift for godt.

Statnett sendte melding til NVE om mulig utskifting av kablene høsten 2024 og i fjor vår fikk de tilbake et utredningsprogram fra NVE som beskriver hvilke utredninger Statnett må gjennomføre før de sender konsesjonssøknad.

Trolig slitasje

Statnett opplyser at det ikke er funnet spor etter anker på bruddstedet, eller annen aktivitet på havbunnen som kunne ha rydet på at skaden var påført utenfra.

Statnett mener dette peker i retning av at bruddet skyldes en slitasjefeil i kabelen eller at en gammel mindre skade har utviklet seg over tid.

De to nyeste sjøkablene mellom Norge og Danmark, Skagerrak 3 og -4, ble satt i drift i 1993 og 2014.

Powered by Labrador CMS