elbil

Rapport: Under en halv prosent av Easee-laderne fikk kritisk feil i 2023

Det nærmer seg rettsak i Sverige. Nå svarer Easee på alle bekymringer i ny sikkerhetsrapport.

Easees ladere av typen Home og Charge fikk salgsforbud i Sverige i fjor. Easee har anket avgjørelsen, som skal opp i en domstol i Sverige i april. En ny rapport blir viktig grunnlag for å vise at produktene er trygge.
Easees ladere av typen Home og Charge fikk salgsforbud i Sverige i fjor. Easee har anket avgjørelsen, som skal opp i en domstol i Sverige i april. En ny rapport blir viktig grunnlag for å vise at produktene er trygge. Arash A. Nejad

Kortversjonen

  • Easees ladere er trygge ifølge en ny rapport selskapet har fått utarbeidet, som kan bli avgjørende under den kommende rettssaken mot tilsynsmyndigheters salgsforbud.

  • Rapporten viser at produktene har en svært lav feilrate, med en middels tid mellom svikt på 209 år i 2023. Feilraten er 0,44 prosent.

  • Rapporten hevder at produktene overgår kravene i ulike standarder.

  • Rapporten svarer ut bekymringer fra tilsynsmyndigheter og beskriver produktenes sikkerhetsmekanismer i detalj.

Det er ingen tvil om at Easees ladere er trygge, ifølge en ny rapport selskapet har fått utarbeidet.

Rapporten blir et viktig dokument i den kommende forhandlingen i Förvaltningsrätten i Karlstad, som kommer opp i slutten av april.

Her skal utfallet av Easees anke mot svenske tilsynsmyndigheters salgsforbud for produktene Home og Charge avgjøres.

Utgangspunktet for saken er om Easee hadde god nok dokumentasjon på at de har fulgt de standardene de erklærte samsvar med. Det synes å være liten tvil om at svaret på det er nei.

Easee har siden utført en rekke tester og laget dokumentasjon de mener viser at produktene deres likevel er helt trygge. Nå har de samlet dette i en rapport (PDF) som tar for seg alle bekymringene Elsäkerhetsverket (ESV) har tatt opp.

Rapporten presenterer en del statistikk om feiltilstander på Easee Home og Charge, som til nå ikke har vært offentlig kjent.

209 år mellom kritiske feil

Ved utgangen av 2023 var det til sammen 704.676 installerte ladebokser. Disse utførte over 82 millioner ladeøkter i 2023, og leverte til sammen 1,5 millioner megawattimer.

Til sammen oppstod det 3075 feil Easee beskriver som kritiske, som gir en total kritisk feilrate på 0,44 prosent.

Av disse var det 1739 tilfeller av for høy temperatur, som gir en feilrate på 0,025 prosent.

440 var tilfeller releer som var sveiset fast, altså at de ikke brøt strømmen da ladeboksen skulle koble ut strømmen. Feilraten var 0,062 prosent.

Det var 376 tilfeller av test av jordfeil som feilet, tilsvarende 0,053 prosent. Andre feil, som inkluderer døde bokser, var det 520 tilfeller og en feilrate på 0,074 prosent.

Antall timer de over 700.000 laderne var i drift i 2023 tilsvarer 643.169 år. Midlere tid mellom svikt var dermed 209 år. Dette viser at produktene har svært lav feilrate, ifølge rapporten.

Svarer ut bekymringer fra ESV

Rapporten er laget med bistand fra rådgivende ingeniører i Omega Holtan, som er en del av Rejlers-konsernet.

Den svarer ut alle bekymringer ESV har brakt opp i sakens gang. Den er sendt til ESV, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) og Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) i Norge.

Ragnar Holtan, daglig leder i Omega Holtan, sier at rapporten trolig blir sentral når domstolen skal behandle Easees anke. Foto: Raimon Igelkjøn/Omega Holtan
Ragnar Holtan, daglig leder i Omega Holtan, sier at rapporten trolig blir sentral når domstolen skal behandle Easees anke.

Ragnar Holtan, daglig leder i Omega Holtan, sier til TU at dokumentet også antakeligvis vil bli sentralt om Easees sak kommer opp til behandling i Förvaltningsrätten i Karlstad i slutten av april.

– Rapporten oppklarer en del elementer rundt bekymringene fra ESV, og beskriver hvordan sikkerhet er ivaretatt for ladestasjonene Home og Charge, sier Holtan.

I praksis dokumenterer rapporten hvordan produktene ifølge Easee oppfyller alle krav, og hvordan de innebygde sikkerhetsmekanismene fungerer.

Omfattende datainnsamling

At produktene overgår krav i ulike standarder er beskrevet. Produktenes temperatursensorer er et eksempel på dette, forklarer Holtan.

– Ladestasjonene inneholder temperatursensorer, AC- og DC-feilstrømsdeteksjon, overbelastngsbeskyttelse, og funksjonalitet som gjør at om ladestasjonen selv oppdager en feil så vil den skru seg av og stenge for mulighet til å lade.

Han trekker også frem Easees omfattende innsamling av data fra ladeboksene. Det gjør at Easee kan følge opp dersom de ser at det oppstår problemer hos brukerne.

– Det er det ingen krav om i standarden. Man kan oppdatere alle produktene for kontinuerlig forbedring, om man opplever gjentakende gjentakende feilsituasjoner, eller annet som er relevant for flere ladestasjoner. Det er en sikkerhetsmekanisme som er relativt unik. Det er også data som kan tilgjengeliggjøres for myndigheter og andre interessenter, sier Holtan.

Easee kan også kontinuerlig samle data om hva som foregår i strømnettet ladestasjonen er tilknyttet, som myndighetene kan bruke til å danne seg et bilde av hva som skjer, for eksempel om det er jordfeil i forsyning, varierende spenningskvalitet og annet.

Feilrate lavere enn for eksterne jordfeilvern

Data fra ladeboksene viser ifølge rapporten at feilraten på Easees produkter er langt lavere enn det som rapporteres på modulære jordfeilvern, altså frittstående jordfeilbrytere i for eksempel sikringsskap.

Det henger sammen med at slike jordfeilbrytere har en høyere feilrate, og i tillegg en fysisk testknapp som skal trykkes inn med jevne mellomrom for å virke. Slike tester skal gjøres av deg som eier det elektriske anlegget.

Undersøkelser viser at feilraten på disse vernene ligger på mellom 3 og 15 prosent, med den forutsetningen at testknappen faktisk er benyttet slik produsenten krever. Det kan bety at jordfeil ikke oppdages.

Easees ladebokser tester det integrerte jordfeilvernet minst en gang i døgnet, og ved hver ladeøkt. Dette overgår kravene i den aktuelle standarden for ladebokser.

ESV har uttrykt bekymring for at sikkerhet ikke er godt nok ivaretatt dersom brukere for eksempel bruker adaptere.

– Vi prøver å svare ut en del bekymringer som har vært oppe. En viktig ting er at ladestandarden IEC61851-1 sier at det ikke skal kobles til adapter eller tilsvarende, og at lading av elbil er eneste godkjente bruk, sier Holtan.

Bruk av adaptere er ikke godkjent bruk, og dermed ikke noe produsenten kan ta høyde for. Som for alle andre produkter, må man må forvente at brukeren følger brukerveiledningen og de forutsetninger som produsenten har for sikker bruk, påpeker Holtan.

Hevder levetid overgår kravene

Det er også uttrykt bekymring for levetiden til sikkerhetsmekanismene i ladeboksene. Det skal imidlertid være dokumentert at forventet levetid er langt over det dobbelte av hva standarden legger opp til.

Det har også vært spørsmål om tester som ikke er utført. En del av dette handler om at Easees ladebokser har sikkerhetsmekanismer som slår ut før en test kan utføres.

Et eksempel Holtan trekker frem er at en standard beskriver at jordfeilvernet skal slå ut ved 15 til 30 milliampere jordfeil på vekselstrøm. Jordfeilvernet i Easee Home og Charge vil imidlertid slå ut allerede ved en DC-feilstrøm på 6 milliampere.

– Da er det en sikkerhetsfunksjon som gjør at testen ikke kan gjennomføres fordi vernet vil kutte strømmen. Da må det risikovurderes og dokumenteres hvorfor testen ikke er oppfylt, sier han.

Det er ikke tvil om at Easee har hatt feil i sin dokumentasjon, sier Holtan.

– Det har vært en stor jobb å ordne opp i, men det er analysert og nå beskrevet hvordan sikkerheten er ivaretatt.

Powered by Labrador CMS