elbil
Nå er dekningen av hurtigladere så god at selv Elbilforeningen ikke klager
Det er nå 103 elbiler per hurtiglader i Norge. I løpet av det siste året har det blitt 1700 flere hurtigladere langs veiene.
En gladnyhet til deg som skal på bilferie i elbilen din i sommer: Tross stadig flere elbiler på norske veier har det aldri vært flere hurtigladere per elbil enn det er nå.
Det har blitt bygget en rekke nye hurtigladere det siste året, og det betyr at det er 103 elbiler per hurtiglader, mot 112 elbiler per hurtiglader i fjor. I mai 2022 var det 4600 hurtigladere i Norge, mens tallet nå er 6300.
Det er så mange ladere at selv Elbilforeningen mener det begynner å bli godt nok.
Utviklingen har elbilistene lagt merke til. Ifølge Norsk Elbilforenings årlige spørreundersøkelse «Elbilisten» har dekning av hurtigladere gått fra å være den største ulempen ved elbil i 2022 til den sjette største ulempen i år.
Så skal det samtidig sies at de to største ulempene fremdeles handler om lading. På topp i år kommer ulempen at det er tidkrevende å lade, og deretter ladekø.
– Rekordmange skal på elbilferie i år
Men så var det tolkning av statistikk da. Kan det være at folk opplever at ulempene lang ladetid og ladekø har blitt større siden i fjor?
– Det kunne det ha vært, men når vi samtidig vet at antall elbiler per hurtiglader går ned, så tenker jeg at det mest sannsynlige er at folk opplever bedring. Det er kjekt når vi vet at rekordmange skal på elbilferie og mange vurder å kjøpe elbil, sier Unni Berge, leder for kommunikasjon og samfunnskontakt i Elbilforeningen.
At oppfatningen blant de spurte er at det er bedre tilgang til hurtigladere kan trolig også tilskrives at Tesla har åpnet sitt ladenettverk for alle. Deler av nettverket åpnet vinteren 2022, mens det store frislippet kom i mai samme år. De ble over natten Norges største operatør av høyeffektladere.
Berge tror at åpningen har bidratt til at flere nå opplever at laderdekningen er god.
– Det har vært positivt for elbilistene, i kombinasjon av rekordstor utbygging av hurtigladere generelt. Det bygges store ladeparker en del steder, som gjør at det blir mindre sårbart for kø, sier hun.
Begynner å bli fornøyd med laderdekningen
– Hvor god må dekningen bli før Elbilforeningen er fornøyd?
– Vi begynner å bli fornøyd med tallet. Vi tenker at det bør ligge under 110 elbiler per hurtiglader. Alle kjører jo ikke elbil samtidig, så 103 er absolutt et godt tall. Dette er i stor grad en kommersiell utbygging, og det er mulig å få det til å svare seg økonomisk. Så nå er jobben fremover å sørge for at det fortsatt bygges ut så tallet ikke stiger så mye, sier hun.
Antall elbiler per hurtiglader sier imidlertid ikke så mye om ståa i ulike deler av landet. En skulle kanskje tro at det for eksempel står betraktelig dårligere til lengst nord i Norge. Men den gang ei.
Faktisk er det best laderdekning sett i forhold til antall elbiler i Troms og Finnmark. Per februar i år var det 81 elbiler per hurtiglader i landets nordligste fylke.
– Det er regionale forskjeller. Det er også litt utfordrende å se på mindre geografiske områder. For eksempel er det få elbilister i Oslo som drar på ferie og hurtiglader i Oslo. Man reiser gjerne ut av eget fylke, sier hun.
Lad når du kan, ikke når du må
Og når du først skal på elbiltur, er anbefalingen fra foreningen at du bør lade når du kan og ikke når du må. Skal du først stoppe for å spise er det lurt å stoppe et sted du kan lade. Men ladekø er det vanskeligere å planlegge seg vekk fra.
– Det er klart at bedre dekning vil gjøre det mindre sannsynlig at du kommer i ladekø. Samtidig må elbilister erkjenne at det ikke er mulig å bygge ladenettverk som eliminerer ladekø, sier hun.
Med andre ord vil det trolig være større sannsynlighet for ladekø på utfartsdager, også i sommer. Tommelfingerregelen er altså at om det er fare for fergekø, så er det også fare for ladekø.