droner
Ønsker 4000 km fiskegarn over ukrainske veier i løpet av året
Danmark er stordonor.
Veinettet i Ukraina ventes å bli sikret med omfattende bruk av fiskegarn, som blant annet Danmark har donert store mengder av.
Se for deg at du setter deg bak rattet – og når du kjører, kan du ikke gjøre det uten å være omringet av fiskegarn fra alle kanter.
Det kan fort bli hverdagskost på de ukrainske veiene før året er omme.
Ved årsskiftet er målet at 4000 kilometer vei vil være dekket av tunneler av fiskegarn i Ukraina for å beskyttelse mot russiske droner.
«På bare én måned økte vi tempoet fra 5 km (fiskegarn, red.) om dagen i januar til 12 km i februar. Det forbedret sikkerheten ved militære bevegelser betydelig og sikret en stabil tilværelse for lokalsamfunnene ved fronten», skrev Ukrainas forsvarsminister Mykhailo Fedorov på Telegram.
«I mars planlegger vi å stenge 20 km vei om dagen. Innen årets slutt planlegger vi å installere ytterligere 4000 km beskyttelse mot droner langs veiene.»
Ingeniøren skrev i august i fjor at de russiske FPV-dronene angrep i hopetall og til tider svevde over logistiske knutepunkter, noe som fikk myndighetene til å installere fiskegarn over veiene.
Det er særlig i Øst-Ukraina at utvidelsen, som Mykhailo Fedorov omtaler, vil finne sted.
Ifølge CNN har ukrainske myndigheter lagt fram flere eksempler på at russiske droner ender med å sette seg fast i fiskegarn i forbindelse med angrep – og at det dermed beskytter sivile områder og veier mellom byer.
Forbedrede droner
Ifølge NRK er det to hovedårsaker til at beskyttelsen med fiskegarn bygges ut slik den gjør.
Dronenes rekkevidde er blitt vesentlig forbedret og kan nå fly mer enn 50 kilometer.
«De små dronene med fiberoptiske kabler kommer i tillegg til de radiostyrte dronene, og det ses økt aktivitet med mellomdistanse-droner som angriper mål som bensinstasjoner og strømforsyning», skriver korrespondent Frederik Tombra.
Samtidig har det norske mediet besøkt byer i Øst-Ukraina, der det rapporteres at frontlinjene ikke i seg selv flytter seg. Det gjør derimot grensene for hvor det er trygt å bevege seg, blant annet på grunn av de nevnte dronene, heter det.
Tidligere har Ingeniøren omtalt at det er laget manualer for oppsetting av dronebeskyttelse med fiskegarn.
Danmark stordonor
En lang rekke land har donert fiskegarn til Ukraina.
Allerede i februar i fjor fortalte danske Carl Futtrup, som frivillig har samlet inn fiskegarn, til Kyiv Post at man hadde sendt 500 tonn. Bare et halvt år senere hadde tallet allerede steget til 1100 tonn, skrev Fiskeritidende.
«For meg er det fantastisk at disse garnene blir gjenbrukt på en så oppfinnsom måte. Vi får fra tid til annen meldinger om hvordan et garn vi har levert, har fanget noe eller reddet et liv», sa han til Kyiv Post i fjor.
Også Nexø Vodbinderi har sendt minst 3,5 tonn fiskegarn til Ukraina, skriver TV 2 Bornholm.
Land som Sverige, Frankrike, Skottland og særlig Nederland er også blant donorene av fiskegarn.
Artikkelen ble først publisert på Ingeniøren.