bygg
Statsbygg droppet anbud tross advarsel om lovbrudd
En konsulent skal ha fått flere oppdrag uten anbud, etter dialog med Statsbyggs byggherredirektøt
Direktøren sier han droppet konkurranse «av hensyn til skattebetalerne», skriver DN.
Høsten 2022 tok Paul Torgersen, partner i konsulentselskapet Marstrand, kontakt med en avdelingsdirektør i Statsbygg. Torgersen hadde da ført 26 arbeidstimer på Statsbyggs prosjekt på Vikingtidsmuseet – uten formell avtale eller kontrakt.
I svarene fra avdelingsdirektøren blir det klart at det ikke eksisterer noen avtale der timene kan føres. To uker senere blir problemet løst: Paul Torgersens tjenester kjøpes som en direkteanskaffelse.
Vikingtidsmuseet er ikke det eneste prosjektet der Paul Torgersen har blitt hentet inn av Statsbygg uten anbud. Det er heller ikke den eneste gangen det skjer etter dialog med byggherredirektør Marius Tunstad, skriver DN.
Året før, i februar 2021, ble Torgersen hentet inn som konsulent på prosjektet for minnested Utøya.
Tunstad sier til DN at «saken ble diskutert muntlig», og at juridisk direktør var involvert i epost-utvekslingen før rådgiveren fikk oppdraget med å lage et avvik. Torgersen ber DN ta kontakt med Statsbygg.