bygg

BKK annonserte kjøp av kjempebatterier. Nå høyner konkurrenten med verdens heftigste ladeeffekt på 360 kW

Ingen anleggsmaskiner kan utnytte den fulle effekten ennå, men Skagerak energi skor seg for fremtidens fossilfrie anleggsplass.

Skagerak energi bygger kjempebatterier for neste generasjons elektriske anleggsmaskiner. Prosjektleder Kenneth Andersen mener den Larvik-baserte maskinprodusenten Nasta er blant dem som ligger lengst framme i utviklingen.
Skagerak energi bygger kjempebatterier for neste generasjons elektriske anleggsmaskiner. Prosjektleder Kenneth Andersen mener den Larvik-baserte maskinprodusenten Nasta er blant dem som ligger lengst framme i utviklingen.

Skal målet om fossilfrie bygg- og anleggsplasser innen 2025 nås, vil det bli avgjørende med lade- og batteritilgang for elektriske anleggsmaskiner. Spesielt i avsidesliggende strøk der strømnettet er for langt unna, eller strømkapasiteten ikke er tilstrekkelig.

Mandag skrev TU.no om energiselskapet BKK som har kjøpt kjempebatterier fra svenske Northvolt til nettopp til dette formålet.

Nå viser det seg at konkurrenten Skagerak energi i samarbeid med Kverneland energi skal rulle ut enda kraftigere off-grid-batterier, med 80 prosent høyere effekt.

BKKs batterier, som allerede er tatt i bruk, har en effekt på 200 kW. Skagerak energis batterier, som leveres i april 2022, kan lade med 360 kW.

Batteriene skal inngå i Skagerak energis pilotprosjekt "Mobil energi til utslippsfrie byggeplasser".

Kenneth Andersen, prosjektleder i Skagerak energi, håper maskinprodusentene snart bygger anleggsmaskiner med den effekten kundene trenger for å lade raskt. Foto: Ellen Esborg
Kenneth Andersen, prosjektleder i Skagerak energi, håper maskinprodusentene snart bygger anleggsmaskiner med den effekten kundene trenger for å lade raskt.

Verdens heftigste off-grid-batteri

Kenneth Andersen, prosjektleder i Skagerak energi, forteller at de ikke har funnet tilsvarende batterier med like høy effekt noe annet sted i verden.

– Vi vet at el-gravemaskinene på 25 tonn har en kapasitet på 350 kWh. Så med vårt utstyr kan vi optimalt sett lade den på under en time, sier han.

Problemet er bare at ingen av dagens maskiner har mulighet til å benytte seg av den fulle effekten. Maksimal ladeeffekt er gjerne på 200 kW. Det håper Andersen kan forandre seg nokså raskt.

– Vi håper det blir en endring på sikt, og at de som bygger maskinene forstår kundenes behov for å lade raskt og kunne være fleksible. Vi har konstruert disse for å muliggjøre det som kan bli fremtidens løsning.

Har kuttet batterienes effekttap med to tredjedeler

Skagerak energi er nå i ferd med å bygge fire ladekontainere med batterier på 576 kWh kapasitet.

To av batteriene kan kobles sammen slik at kapasiteten økes opp til 1152 kWh. Til sammen skal dette tilsvare månedsforbruket til en leilighet på 120 kvadratmeter.

Et annet grep selskapet har gjort, er å gå for en DC-DC-løsning. Det betyr blant annet at man kan lade direkte fra batteriene, uten å gå via omformere.

– Konseptet er helt nytt for anleggsplasser. Det betyr at vi har veldig få komponenter og konverteringer kontra en tradisjonell AC-DC-løsning. Dermed har vi fått et veldig lavt effekttap, sier Andersen.

En annen fordel er lavere klimagassutslipp.

– Vi vært gjennom en hard og lang anskaffelsesrunde og fått ganske god oversikt over markedet, og har ikke sett noen tilby under 24 prosent effekttap. Vår løsning har et effekttap på under 8 prosent, sier han.

Styrte unna barnearbeidere i Kina

I anskaffelsesprosessen har bærekraft blitt vektet likt som pris.

– Kverneland energi kjøper komponenter fra Siemens, og batteriene kommer fra Samsung. Så det er velkjent teknologi, det her. Men for oss har det vært viktig å bruke kjente aktører, og ikke inkludere komponenter som er laget av barnearbeidere i Kina, for å sette det litt på spissen.

Ved å ta i bruk en standard CCS2-adaptertilkobling mellom plattformen som lader batterier, battericontaineren og ladesystemet som lader maskinene, kan man lade opp batteriene på en offentlig ladestasjon. Dermed er det muligheter for å utnytte ledig kapasitet om natten når mange ladeplasser tradisjonelt sett har lite bruk.

– Skriv at vi ser etter flere samarbeidspartnere og flere pilotprosjekter vi kan teste ut systemene på, avslutter Andersen.

Powered by Labrador CMS