briller
Tester Tobii Pro Glasses 3: – Jeg har skremmende sjelden blikket på veien
Hva kan man lære av å se hvor øynene beveger seg? Reporter Simon Campanello har som første journalist i Skandinavia fått teste Tobiis øyesporingsbriller over tid.
Den røde sirkelen som markerer hvor jeg retter blikket, befinner seg skremmende ofte på andre ting enn veibanen.
Jeg har akkurat kommet hjem og sitter og sjekker innspillingen fra kjøreturen på et nettbrett. Det er litt ubehagelig.
Jeg blir oppmerksom hvor mye blikket vandrer. Fra ryggespeil til instrumentpanel til navigasjonsappen til skilt, og, som sagt, overraskende sjelden rett frem.
I noen uker har jeg fått låne et par Tobii Pro Glasses 3, den siste bærbare løsningen for øyesporing fra det svenske selskapet. Den er først og fremst tenkt for bedrifter og forskere, og vi er nå først ute i Skandinavia med en utvidet test av teknologien.
På utsiden ser de ut som et par vernebriller. Bortsett fra at de har en ledning og at det er små elektroniske komponenter i glasset.
Gir spionfølelsen
Tobiis øyesporingsteknologi bygger på et svakt, infrarødt lys som belyser hornhinnen og pupillen. Det genererer et refleksmønster som fanges opp av kameraer i brillene. Ved hjelp av refleksmønsteret kan Tobiis algoritmer regne ut hvor du retter blikket.
Presisjonen er omtrent som en lillefingernegl på en armlengdes avstand.
Det er nok til å se hvordan jeg navigerer på en hjemmeside, eller hvordan jeg arbeider i våre redaksjonelle systemer (selv om Tobii egentlig har en separat løsning for øyesporing på skjermer).
Det første som skjer når jeg tar på brillene, er at jeg blir veldig selvbevisst. Dels ser de litt underlige ut, og den tykke ledningen som går fra innfatningen ned til lagringsenheten, får meg å føle meg som en spion i en gammel film. Når jeg går og handler med brillene på, er jeg hele tiden forberedt på at personalet skal komme og spørre hva jeg holder på med.
Dels er jeg veldig bevisst på at alt jeg ser på, tas opp. Vanligvis ville jeg aldri tenkt over hvor jeg retter blikket. Under første runde med brillene er det alt jeg kan fokusere på.
Det er visst ganske vanlig: – Vi ser ofte at folk tenker på det i begynnelsen, men det går over når de skal utføre en oppgave. Produktet er designet slik at folk skal kunne oppføre seg så naturlig som mulig for å få objektive data, sier Tobiis produktsjef, Mattias Berglund.
Ser stort sett fremover
Hvordan Pro Glasses brukes, varierer fra kunde til kunde. Noen ganger bare noen minutter av gangen, andre ganger i flere timer.
Og ganske riktig glemmer jeg ganske raskt at jeg har dem på meg. Pro Glasses 3 er lettere enn forgjengerne, og hvis jeg ser bort fra ledningen, føles de som et par store solbriller.
Pro Glasses 3 fanger 106 grader av synsfeltet, noe som dekker det meste vi kan se. Øyesporingen er imidlertid aller mest treffsikker i midten av synsfeltet, innenfor 30 grader. Men det er også der vi som regel retter blikket.
Noe av det første jeg gjør for å teste brillene, er å forsøke å se på ulike ting i øyekroken. Mattias Berglund forteller at det er en veldig vanlig atferd når man tester brillene for første gang. Da oppdager man at brillene får problemer. Men det er ikke av praktisk betydning, siden vi ikke gjør slike ting til vanlig.
– Hovedsakelig ser vi noenlunde rett fram, innenfor 30 grader. Ser vi på noe utenfor det, vrir vi på hodet, sier Berglund.
Plukker opp pinkode
Den tilhørende innspillingsenheten kan man ha i lommen eller feste i beltet. Den er litt upraktisk noen ganger, men ikke plagsom. Den går på et batteri som klarer drøyt 1,5 times innspilling, og filene lagres på SD-kort.
Selve innspillingen kontrolleres via en app som finnes til Windows, Mac og Android. Den kobler seg trådløst til innspillingsenheten. Der kan man endre innstillinger, spille av klipp og starte opptak. Men når innspillingen er i gang, trenger du ikke være koblet til appen.
For kunder som vil gjennomføre en grundig analyse av innspillingene, finnes også et tilhørende program, Tobii Pro Lab.
Det kan lett havne følsomme data på innspillingene. Jeg oppdager raskt at jeg har klart å ta opp pinkoden til både mobiltelefon og betalingskort. For å ikke snakke om alle bildene av folk jeg møter.
Men det lagres bare lokalt på minnekort. Så kan de eksporteres, naturligvis, men det finnes ingen automatisk oppladning til skyen eller til Tobiis egne systemer.
Problemet med å teste Tobii-briller i hverdagen er at det ikke er det de er laget for.
Det er morsomt å se hvordan du beveger blikket langs hyllene i matbutikken eller krangler med appen for å låse opp en elsparksykkel. Men det er ikke noe forbrukerprodukt – selv om mine små eksperimenter kan brukes for å få et innblikk i hvordan brillene kan brukes.
Når Mattias Berglund får se på noe av innspillingene mine, finner han øyeblikkelig mønstre. Som når jeg på vei inn i matbutikken skanner flere reklameskilt med blikket, men overser digitale reklametavler.
Eller når jeg tar en pose som er for liten fordi merkingen er for dårlig. En butikkeier kunne bruke den informasjonen for å justere plasseringen av reklame eller bedre merkingen av posene.
Tobiis øyesporing brukes av tusenvis av bedrifter og universiteter verden over, og bruksområdene er utrolig varierte.
Det kan handle om alt fra å teste skiltingen på en flyplass til å se hvordan erfarne arbeidere på en bilfabrikk gjør jobben sin – noe som kan legge til rette for å lære opp andre.
Brillene brukes også innen atferdsstudier og av idrettstrenere.
Brukes både av Google og Facebook
– Brillene brukes ofte for å prøvekjøre en bil eller teste et nytt produkt. Eller man får en oppgave som tar kanskje 5–10 minutter å gjennomføre. Så stiller man noen spørsmål etterpå, og kanskje ser på videoen sammen for å forstå hvorfor personen gjorde på en bestemt måte, sier Berglund.
Brillene er også blitt brukt for en del lengre studier. Både Google og Facebook har for eksempel gjennomført studier der de har latt personer bruke Tobii-brillene hjemme for å se hvordan de konsumerer reklame på TV eller strømming.
Bortsett fra rene fokusgruppestudier går det også an å aggregere data fra mange brukere for å for eksempel lage varmekart som viser hva personer retter blikket mot i butikkhyller eller hva slags annonser som fanger oppmerksomheten.
Og på sikt ser Tobii for seg enda flere bruksområder.
Selskapet arbeider med å integrere teknologi i biler for å oppdage om sjåføren er trøtt eller distrahert.
Og teknologiutviklingen viser at vi i fremtiden vil bruke smarte briller, augmented reality (utvidet virkelighet) og koble oss til et virtuelt metavers. I samtlige scenarier er øyesporing teknologi som kan erstatte apper, pekeskjermer og tastaturer sånn at vi kan interagere med teknologien rundt oss.
– Vi tror det vil bli en del av alle slags enheter. De vil finnes i alle datamaskiner, i enheter for VR og AR, i alle biler og i massevis av medisinske applikasjoner, sa Tobiis medgrunnlegger Henrik Eskilsson i høst.
Denne artikkelen ble først publisert på Ny Teknik for deres abonnenter. Den er tilgjengelig på norsk for abonnenter av Ekstra gjennom vår samarbeidsavtale.