Drift og vedlikehold

Vegvesenet sliter med veilysene langs Åsta bru på riksvei 3

Trolig må veibelysningen skiftes ut.

Nye Åsta bru langs riksvei 3 i Østerdalen er fra 2014.
Nye Åsta bru langs riksvei 3 i Østerdalen er fra 2014. Foto: Statens vegvesen
Bjørn Olav AmundsenBjørn Olav Amundsen– Journalist
18. sep. 2020 - 07:58

Ifølge Statens vegvesen er det problemer med veilyset ved de to bruene langs riksvei 3 ved Åsta bru og Gitta bru. Etaten jobber med å få til en løsning i løpet av høsten.

Det har lenge vært problemer med veilyset ved de to bruene på riksvei 3 sør for Rena i Østerdalen. Veilysene kan fungere som normalt en periode, men gjerne i fuktig vær så fungerer ikke veilysene som de skal.

– Vi får stadig meldinger fra trafikanter som melder om mørke veglys. Dette er en sak vi kjenner godt til, og som vi jobber med. Statens vegvesen jobber nå med å få på plass en midlertidig løsning. Vi satser på å få dette på plass nå i høst, sier Anteja Solberg i Statens vegvesen, på etatens egen hjemmeside.

Statens vegvesen skal prøve ut en egen kolonnekjøring for for tungbiler på E134 over Haukelifjell. Med krevende forhold over fjellet, blir det strenge krav til både kjøretøy og sjåfør for å bli med.
Les også:

Vegvesen-test: Kolonnekjøring kun for trailere på Haukelifjell

Nytt anlegg kommer

Samtidig som Vegvesenet jobber med å få en midlertidig løsning raskt på plass, så planlegger etaten samtidig en permanent og en mer omfattende løsning som kan komme på plass i 2021.

En ny, permanent løsning betyr prosjektering før arbeidet kan lyses ut på anbud.

– Akkurat nå er vi i gang med å se på ulike løsninger som ikke tar alt for lang tid å få på plass. En midlertidig løsning vil gi lys til trafikantene nå som høstmørket etter hvert kommer, sier Solberg.

Nye Åsta bru og en ny del av riksvei 3 sto ferdig høsten 2014.

Den nye delen av riksvei 85 fra Fiskefjorden mot Lødingen var snart klar til bruk da bildet ble tatt i 2024. Oppe til høyre ses Fiskefjordtunnelen. Her skal E10 og riksvei 85 knyttes sammen med et stort kryss.
Les også:

Dropper krav om å kaste underleverandør: Blir ferdig med jobben før rettssaken

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.