Prosjekter

Vegvesenet går videre med disse fem Rogfast-entreprenørene

Statens vegvesen skal forhandle med fem entreprenører på den første av tre store tunnelkontrakter på Rogfast fra Mekjarvik mot Kvitsøy.

Oddvar Kaarmo i Statens vegvesen.
Oddvar Kaarmo i Statens vegvesen. Foto: Øyvind Ellingsen/Statens vegvesen
Bjørn Olav AmundsenBjørn Olav Amundsen– Journalist
25. feb. 2022 - 11:22

Åtte entreprenører deltok i kvalifiseringen om å gå videre i konkurransen. Vegvesenet lyste ut kontrakten i slutten av november 2021.

Fakta om E03-kontrakten:

  • Toløps tunnel fra Mekjarvik i sør – halvveis til Kvitsøy i nord
  • Lengde 9 kilometer – totalt 18 kilometer tunnel
  • Betongelementer i vegg og tak
  • Det skal bygges 14 tekniske bygg og 7 pumpestasjoner
  • 125 meter fire felts vei i dagen
  • Kontraktsform – enhetspris med prekvalifisering og forhandling
  • Byggherreanslag 3,5 milliarder kroner
  • Rogfast er en del av fergefri E39 og blir 26,7 kilometer lang når den står ferdig i 2030/31

Dette er selskapene som er kvalifisert og utvalgt til å delta videre i konkurransen:

  • AF Gruppen Norge
  • Arbeidsfelleskapet Hæhre Entreprenør, LNS og Risa
  • Arbeidsfelleskapet Implenia Norge og Stangeland Maskin
  • China Communications Construction Co, Ltd.
  • Marti Tunnel AG

Marti og AF Gruppen bygde hver sin del av Ryfasttunnelen, mens Implenia var med på Eiganestunnelen.

Omfattende arbeid

Nå venter et omfattende og krevende arbeid med å velge den beste av fem entreprenører. Frist for innlevering av første tilbud er 18. mai 2022.

Prosjektleder Oddvar Kaarmo er meget godt fornøyd med interessen for Rogfast i markedet.

– De fem utvalgte entreprenørene fremstår som relativt like ut fra innsendt dokumentasjon. Vi håper nå på en god prosess med forhandlinger frem til endelig signering av kontrakt med valgt tilbyder, sier Kaarmo i en pressemelding fra Vegvesenet.

Byggestart før jul

E03-kontrakten er den første av de tre store kontraktene for å bygge verdens lengste og dypeste undersjøiske tunnel mellom Mekjarvik i sør til Bokn i nord. Planen er byggestart mot slutten av 2022.

Vegvesenet vil lyse ut den andre av de tre store Rogfast-kontraktene, E04, i månedsskiftet februar/mars. Den siste store kontrakten, E02, vil bli lyst ut i løpet av 2023. Fremdriften for E15 på Kvitsøy, vil påvirke tidspunktet for når konkurransegrunnlaget for E02 blir lagt ut i markedet.

 Illustrasjon: Statens vegvesen
Illustrasjon: Statens vegvesen
 Illustrasjon: Statens vegvesen
Illustrasjon: Statens vegvesen
Prosjektleder Anne Merete Gilje i Statens vegvesen forteller direktør Jose Luis Goberna i spanske Secegsa om den sørlige delen av E39 Rogfast. Marokkos ambassadør til Norge, Nabila Freidji, Abdelkebir Zahoud i Sned og Abdellatif Zaghnoun i det marokkanske statlige selskapet Angspe var med.
Les også:

Gibraltartunnelen vil lære av Rogfast

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.