I fire år har det vært obligatorisk med energivurdering av tekniske anlegg og energimerking av næringsbygg.
Etter en gjennomgang av 92 norske næringsbygg over 1000 kvadratmeter, har Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) nå konkludert med at to av tre bygg mangler enten energimerking eller energivurdering.
– Det er ikke et godt resultat. Det er tydelig at vi må gjøre noe for å få en fortgang i utviklingen, sier fungerende seksjonsleder Olav K. Isachsen i NVE.
Les også: Slik holder du soverommet kaldt i tropevarmen
Mindre kjent enn merkingen
Til tross for at NVE er langt fra fornøyde med resultatet, sier Isachsen det ikke er overraskende.
– Vi visste at det er mange som ikke følger reglene. Ved å foreta et tilsyn håper vi å vise at regler er til for å følges, sier han.
Isachsen forteller at det hovedsakelig er energivurderingen av tekniske anlegg, og da spesielt kjelanlegg, som mangler.
– Ordningen er litt mindre kjent enn energimerkingen, selv om begge deler ble obligatorisk fra 2010. At mange er flinkere til å foreta energimerking enn energivurdering skyldes kanskje at energimerket har blitt et verdipapir for byggeierne, som må fremlegges ved utleie og salg av bygg. Energivurderingen har ingenting å si ved et salg, sier han.
Les også: Her bygger de hus av isoporklosser
Vil gi bøter
Etter å ha brukt de fire første årene på å informere om forskriftene skal NVE nå begynne å sende dagbøter til byggeiere som ikke etterlever ordningen.
_logo.svg.png)

Isachsen håper byggeierne ikke kun ser det negative i kravet om å gjennomføre en energivurdering.
– Rapporten gir en oversikt over forbedringsmuligheter på byggenes tekniske anlegg. Den kan brukes til planlegging av videre drift, og være med på å gi besparelser, sier han.
Les også: Byggingeniør 3D-printet slott i hagen
Stor nytteverdi
At rapporten kan ha positiv effekt for byggeiernes strømregninger bekreftes av Catherine Grini i Entro.
– Rapporten kan brukes til interne forbedringer som senker energiforbruket, sier hun.
Entro er Norges største aktør innen energimerking og energitekniske vurderinger.

%2520propulsion%2520pic%25206.jpg)
Grini deler Isachsens inntrykk av at den tekniske energivurderingen har blitt oversett i større grad enn energimerkingen.
– Den energitekniske vurderingen gir ingen fordel ved salg av bygget og kan nok derfor av mange regnes å ha langt mindre verdi enn energimerkingen. Men faktum er at nytteverdien kan være stor om rapporten brukes riktig, sier hun.
Les også:
Steinullshytter økte komforten på Roskilde
Har du et gammelt hus du vil rehabilitere? Da kan du få eksperthjelp








