Elektrisk

Tesla på salgstoppen

Model 3 er den mest solgte bilen i Norge så langt i år.

Tesla Model 3 er den mest solgte bilen her i landet så langt i år.
Tesla Model 3 er den mest solgte bilen her i landet så langt i år. Foto: Marius Valle
12. aug. 2019 - 08:07

Tesla Motors Norge har allerede solgt flere biler i år enn i hele 2018. Model 3 er den mest solgte bilen her i landet så langt i år.

Ifølge registreringsstatistikken til Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV), som Finansavisen viser til, er Teslas Model 3 den mest solgte bilen i Norge i år, etterfulgt av Volkswagen Golf.

Tesla Motors Norway har også nær doblet driftsresultatet. Av en omsetning på 6,57 milliarder kroner, gjensto et driftsresultat på 98,6 millioner kroner.

Det er 46,1 millioner kroner mer enn året før, viser resultatet som det norske importselskapet offentliggjorde søndag.

Det norske salget på 8.584 biler utgjorde 7 prosent av omsetningen til Tesla i fjor.

Hver sjette elbil solgt i år er en Tesla Model Y. Disse koster mellom 465.154 og 596.459 kroner, avhengig av rekkevidden. Ifølge OFVs avgiftskalkulator vil bilen koste mellom 36.563 og 50.347 kroner mer i moms og avgifter neste år enn i 2025.
Les også:

Så mye mer vil de ti mest kjøpte elbilene koste deg

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.