Romfartsselskapet sier oppskytingen etter planen skal skje i Texas tirsdag morgen – klokken 14.14 norsk tid. De kaller det en «spennende ny fase» for selskapets største og kraftigste rakett.
– Hittil har prøveoppskytingene bevisst fulgt passive og trygge lavere baner for å være sikrest mulig for publikum. Ved å gå i bane rundt jorden, kan vi begynne på den neste fasen i å utvikle Starship til et fullstendig og raskt gjenbrukbart system, sier SpaceX.
Det blir den 14. prøveoppskytingen av Starship, som også er ment å plassere ut 26 Starlink-satellitter på neste ukes ferd.


Flere tidligere prøveoppskytinger har ikke gått etter planen, og har endt i eksplosjoner, eller for å si det med SpaceX-gründer Elon Musks ord: «hurtig, ikke-planlagt demontering».
Den seneste testen i juli var imidlertid stort sett vellykket. Det var den første prøveoppskytingen siden selskapet sto for tidenes største børsnotering.
I tillegg til å fly i bane, er det mange milepæler som gjenstår for Starship, inkludert etterfylling av drivstoff i verdensrommet – før den er klar for kommersiell trafikk eller for turer til månen eller Mars.

USAs hær: Vil bruke 20 milliarder kroner på små atomreaktorer





