drivstoff

Sp åpner for nytt samarbeid med høyresiden om drivstoffkutt

Senterpartiet åpner for å søke støtte hos de borgerlige partiene på nytt dersom de rødgrønne ikke blir enige om tiltak mot høye drivstoffpriser, skriver Klassekampen.

Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
18. juli 2026 - 10:11

Stortingsrepresentant Erling Sande sier han frykter at krigen i Iran kan føre til vedvarende høye priser.

– Vi kan ikke sitte stille og bare se på dersom vi får en for høy drivstoffpris, og det ikke er vilje til å foreta seg noe blant budsjettkameratene våre, sier han til avisen.

I mars gikk Sp sammen med Høyre, Frp og KrF og sikret flertall for å kutte veibruksavgiften og CO2-avgiften på mineralske produkter fra 1. mai til 1. september.

Avgiftskuttene er anslått å redusere statens inntekter med rundt 6,3 milliarder kroner i 2026. Når veibruksavgiften etter planen gjeninnføres 1. september, kan literprisen på drivstoff øke med rundt fire kroner.

Vedtaket i mars førte til sterke reaksjoner fra Sps rødgrønne budsjettpartnere. I forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett ble partiene likevel enige om å finne en løsning dersom uroen i energimarkedet fortsetter etter 1. september.

Sande utelukker ikke et nytt samarbeid med høyresiden dersom dette ikke lykkes.

– Hvis vi ikke klarer å finne løsninger med budsjettpartnerne, så må vi jo se andre veier, sier han.

Offshore Norge iverksatte lockout lørdag morgen.
Les også:

Lockout rammer 1000 oljearbeidere: – Vi er beredt på å stå i dette

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.