– Frp åpner døren på vidt gap for at Stortinget løpende skal kompensere prisene på drivstoff, mat og energi. Det er ikke bare kortsiktig – det er uansvarlig, sier Høyre-leder Ine Eriksen Søreide til VG.
Bakgrunnen er at Fremskrittspartiet krever at avgiftskuttet på drivstoff skal fortsette ut året. På rødgrønn side har partiene sittet i møte torsdag for å diskutere saken. De fortsetter fredag.
Søreide mener at det er et bedre alternativ med skattekutt for alle. Fremskrittspartiet kjenner seg ikke igjen i kritikken.
.png)
.jpg)
– Vanskelig for å ta det på alvor
– Jeg har nesten vanskelig for å ta det Høyres nye leder sier på alvor. Fremskrittspartiet ble stiftet for å redusere skatter og avgifter, og vi har i våre alternative statsbudsjett foreslått betydelig større skattelettelser enn Høyre, sier Frp-leder Sylvi Listhaug til VG.
Også Senterpartiets leder Trygve Slagsvold Vedum reagerer på at Høyre vil fjerne avgiftskuttene for drivstoff fra og med 1. september.
– Dette er klassisk sentraliseringspolitikk fra Høyre. I byene kan noen velge T-bane eller trikk. Men i store deler av Norge finnes ikke det valget. Da blir økte drivstoffavgifter en straff for å bo, jobbe og drive næring utenfor de største byene, sier Vedum.
Senterpartiet mener drivstoffavgiftene ikke skal øke.
– Vi vil redusere avgifter som rammer folk flest. Økte avgifter er en oppskrift for sentralisering av Norge og større forskjeller i Norge, sier Vedum.
Kan støtte kutt i en krisesituasjon
Bare i en krisesituasjon vil det være aktuelt for Søreide å støtte avgiftskuttet.
– Skulle vi havne i en akutt situasjon igjen, som kan være allerede om uker eller måneder, står Høyre klare til å ta ansvar når Arbeiderpartiet ikke gjør det, sier Søreide.
På rødgrønn side mener Arbeiderpartiet, Sosialistisk Venstreparti og Miljøpartiet De Grønne at drivstoffprisene i sommer ikke tilsier behov for forlengelse av avgiftskuttene. Rødt er noe mer åpen for forlengelse. Senterpartiet ønsker forlengelse i avgiftskutt både for bensin og diesel, understreker Vedum.

Sp åpner for samarbeid med høyresiden om drivstoffkutt







