energi

Regjeringen: Trollvind-området må lyses ut og åpnes for konkurranse

Kan bety at Equinors tidsplan ryker.

Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) krever at Equinors Trollvind-område utredes og åpnes for konkurranse.
Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) krever at Equinors Trollvind-område utredes og åpnes for konkurranse. Lise Åserud

Fredag overrasket Equinor med å lansere et eget, stort havvind-prosjekt, på siden av regjeringens offisielle havvind-prosess.

TU skrev i dag at det murres i havvind-bransjen over at Equinor kan få et stort havvind-område ved Troll-feltet uten konkurranse, hvis de får søknaden behandlet etter petroleumsloven. Men nå setter Olje- og energidepartementet ned foten:

– Vi mener havenergilova må legges fullt ut til grunn for det skisserte prosjektet, skriver statssekretær Elisabeth Sæther (Ap) i departementet.

– Dette innebærer at det må avklares om det er ønskelig å gjennomføre en konsekvensutredning for å ta stilling til om det skal åpnes et område for vindkraft til havs i nærheten av Troll-feltet. Etter en eventuell åpningsbeslutning, må området lyses ut og det må gjennomføres en konkurranse om arealet, fortsetter hun.

Tidsplanen kan ryke

Sitatet er et svar på TUs spørsmål om det vil legges til rette for en åpen konkurranse dersom Troll-feltet åpnes for havvindutbygging.

Det vil trolig bety at planen om å bygge 1 GW havvind før 2027 ryker for Equinor.

Hvis havenergilova ligger til grunn, må det gjøres en konsekvensutredning og det må lages kriterier og gjennomføres en åpen konkurranse om området.

– Er det realistisk å bygge ut 1 GW på Trollvind allerede i 2027, samtidig som man følger riktige prosedyrer for saksbehandling?

– Vi legger til grunn at det må gjennomføres en forsvarlig saksbehandling av prosjektet i tråd med havenergilova. Hvor lang tid dette vil ta avhenger av flere faktorer, blant annet hvor mye kunnskap og data som foreligger for det aktuelle området. Det er for tidlig å si om konsesjonsprosessen kan gjennomføres innenfor den tidsplanen Equinor og partnere har skissert, svarer Sæther.

Bergen Offshore Wind Centre, som er en del av Universitetet i Bergen, skriver derimot i et notat at 2027 er langt tidligere enn det som er mulig under dagens konsesjonsregime under havenergilova.

Equinor: Vi har ikke bedt om særbehandling

Equinor sier at svaret er som forventet, og at de er glade for at departementet skal vurdere en mulig åpning.

– Vi har ikke bedt om særbehandling for Trollvind, og vi setter pris på raskt svar, sier pressetalsperson Magnus Frantzen Eidsvold i Equinor.

– Kan dere godta at det åpnes for konkurranse om arealene på Trollvind?

– Ja. Vi forholder oss til det departementet kommer med. Dette er i tråd med det vi anmodet og har lagt til grunn.

– Er det fortsatt mulig å bygge ut Trollvind før 2027?

– Ja, vi er like optimistiske i dag som sist uke med tanke på 2027. Men det er en stor jobb og vi er i en tidlig fase, sier Eidsvold.

–Bergen Offshore Wind Centre mener at det er urealistisk med dagens konsesjonsregime?

– Det er helt greit at de mener det, men vi legger til grunn de avklaringer vi får fra departementet.

Equinor sendte fredag en søknad til regjeringen om å få bygge 1 GW havvind på Troll-feltet. Søknaden er på bare to linjer. Faksimile: OED
Equinor sendte fredag en søknad til regjeringen om å få bygge 1 GW havvind på Troll-feltet. Søknaden er på bare to linjer. Faksimile: OED

Avviser fortsatt ikke petroleumsloven

Equinors søknad til Olje- og energidepartementet er på sparsommelige to setninger. Der ber selskapet om en prosess i tråd med Havenergilova. Men denne loven åpner for at Kongen kan gjøre unntak for innretninger og virksomheter til havs som er omfattet av andre lover.

Både Equinors plattformer og landanlegget på Kollsnes, som skal ta imot strømmen fra Trollvind, er underlagt petroleumsloven. Den åpner for havvindutbygging uten konsekvensutredning og konkurranse.

– Er bruk av petroleumsloven fortsatt på bordet?

– Vi forventer at de behandler vår søknad etter gjeldende lover og regler. Det blir opp til myndighetene å avklare dette. Det gjør de nå, og kommer tilbake til oss når det er klart.

– Ønsker dere å bygge ut Trollvind uansett hvilket lovverk som legges til grunn?

– Ja, alt det regulatoriske avklarer departementet og det forholder vi oss til. Trollvind er en idé på et tidlig stadium. Det er en stor jobb som skal gjøres frem mot en mulig investeringsbeslutning i 2023.

Ikke blant NVEs utpekte områder

I 2010 pekte NVE ut 13 utredningsområder som aktuelle for havvindutbygging. Troll-feltet var ikke blant dem.

– Sist NVE identifiserte områder for fornybar energiproduksjon til havs var i 2010. Det har skjedd store endringer både i kraftmarkedet og i teknologien for havvind siden da, skriver Sæther.

– Hva synes statsråden om at Equinor kommer med sitt eget havvind-initiativ på siden av den offisielle konsesjonsprosessen?

– Vi synes det er positivt at olje- og gassnæringen utreder ulike alternativer for elektrifisering av petroleumsvirksomheten på sokkelen, også ved bruk av vindkraft til havs, skriver Sæther.

Olje- og energidepartementet vil ikke spekulere i hvorvidt det vil komme flere forespørsler om havvindutbygging i andre områder enn Sørlige Nordsjø II og Utsira Nord.

Powered by Labrador CMS