anlegg

Nye elektriske gravemaskiner tåler norsk vinter

Iskald norsk vinter er ikke bra for batterielektriske maskiner. Heller ikke strålende sommervarme. I tredje generasjon av de elektriske gravemaskinene fra Cat er det installert varme- og kjøling som skal sikre optimal driftstemperatur fra minus 40 til pluss 40 grader.

Stille ruller 10 gravemaskiner forbi fotografen. Cat-maskinene er opprinnelig utstyrt med dieslemotorer. De er nå ombygd til batterielektrisk drift med opp til 8 timers brukstid mellom hver ladesyklus.
Stille ruller 10 gravemaskiner forbi fotografen. Cat-maskinene er opprinnelig utstyrt med dieslemotorer. De er nå ombygd til batterielektrisk drift med opp til 8 timers brukstid mellom hver ladesyklus.

Nederlandske Pon som produserer én million elektriske sykler i året velger nå en tyngre vei. I forrige uke lansert det norske datterselskapet Pon Equipment to nye batterielektriske gravemaskiner på 12 og 25 tonn.

Begge maskinene, 310 Zline og 320 Zline er tredje generasjon, bygd om med aksept og støtte fra den amerikanske produsenten Caterpillar. Det eneste synlige skillet i førerhytten er en ekstra skjerm.

– Ja, vi trodde først vi måtte bruke en pls (programmerbar logisk styring) og lure originalsystemet til å tro at den fortsatt hadde dieselmotor. Men vi fikk tilgang fra Cat og programvaren og komponentene som styrer det elektriske fungerer sømløst sammen med Cat-systemet. Det eneste synlige skillet fra førerhuset er en ekstra skjerm vi har montert, sier Erik Sollerud, administrerende direktør i Pon Equipment AS.

I første generasjon, fra 2016, var det ingen mulighet til å varme de luftkjølte batteriene om vinteren, eller kjøle dem i varme perioder. Maks ladeeffekt på den innbygde laderen var 43 kW. I andre generasjon var batteriene væskekjølte og den innbygde hurtigladeren kunne levere opp til 150 kW, forutsatt 400 volt eltilkobling.

I de nye modellene, tredje generasjon, har batteriene bedre forvarming og kjøling. En 20 kW varmepumpe sørger for optimal temperatur så lenge utetemperaturen holder seg i området -40° til +40°C. Ladeløsningene er optimalisert, og i tillegg kan maskinene lades med CCS2 hurtiglader, om det er installert.

Pon og Caterpillar

Pon er et nederlandsk selskap med 12.000 ansatte i 27 land, hovedsakelig importør, distributør og forhandler av andres produkter, men også en stor produsent av tråsykler, også elektriske. Datterselskapet Pon Equipment er distributør av anleggsmaskiner fra Caterpillar i Norge og Nederland.

Caterpillar er, ifølge egne nettsider, verdens største produsent av anleggsmaskiner. Det amerikanske selskapet har fire millioner maskiner i drift verden over og omsatte i fjor for mer enn 50 milliarder amerikanske dollar.

Klumpete strøm

En erfaring Pon Equipment gjorde tidlig var at strøm er langt mer komplisert enn det virker for en ukyndig.

– Vi trodde strømmen kom ren og pen ut av kontakten. Men det stemte ikke, den er full av klumper. Tar du strøm rett fra en vanlig kontakt på en byggeplass er det store sjanser for trøbbel.

Det bringer Sollerud inn på at når målet er nullutslipp fra byggeplasser kreves langt mer enn elektriske maskiner. For kunder viser han en power-point med en pyramide med fem nivåer. Den nederste, eller lavest hengende frukten er optimalisering av arbeidsplassen og å utnytte tilgjengelig teknologi. Dernest kommer opplæring.

– Der svikter myndighetene. Også service og vedlikehold blir viktig, og stordata blir viktigere og viktigere. Vi mottar informasjon fra 6500 maskiner lander rundt som vi bruker i analyser og til service.

Sollerud forteller at elektrifiseringen startet på et internt møte der klima og miljø stod på programmet. Da var det en som foreslo å bygge om en 25-tonner til elektrisk drift. Alle de ti deltakerne på møtet var enige om at det ville ikke gå. Derfor sa Sollerud nei.

Men el-entusiasten ga seg ikke.

Startet i hemmelighet

– Så jeg lot ham prøve, det viste seg også at Caterpillar applauderte tanken. Men vi ønsket ikke å skryte av hva vil ville gjøre, i stedet ønsket vi å vise hva vi har gjort. Derfor leide vi et lokale, og han startet prosjektet uten å si noe til noen. Det ledet til første generasjon batterielektrisk gravemaskin.

Det har vært en suksess, produksjonen for inneværende år er allerede utsolgt. Entreprenørene har så langt meldt at en av de store hindrene for å elektrifisere maskinparken er tilgjengelighet på maskiner. Leveringstiden er lang.

– På enkelte komponenter er det opp til et halvt års ventetid. Vi har nå bygget ut anlegget til å kunne produsere 120 maskiner i året, 50 av den største 25-tonneren og 70 av 12-tonneren.

Håvard Teigen, til venstre, fersk maskiningeniør fra NTNU med ansvar for tredje generasjons el-maskin, sammen med Jon Einar Holum, avdelingsleder for produktutvikling. Under luken, der dieselmotoren opprinnelig var montert er det nå kun batterier og elektronikk. Foto: Joachim Seehusen
Håvard Teigen, til venstre, fersk maskiningeniør fra NTNU med ansvar for tredje generasjons el-maskin, sammen med Jon Einar Holum, avdelingsleder for produktutvikling. Under luken, der dieselmotoren opprinnelig var montert er det nå kun batterier og elektronikk.

Sollerud sier de nå vil komme rundt problemet med lang leveringstid ved å starte utleie av elektriske maskiner. Utleiemarkedet vokser globalt, det er en tydelig trend i markedet. 15 prosent av produksjon går til utleie.

Liten del av totalmarkedet

I Norge selges anslagsvis 5000 maskiner hvert år, da er 120 maskiner lite. Det leveres også elektrifiserte Hitachi-maskiner fra Nasta i Larvik, så er det en rekke leverandører av elektriske maskiner under 10 tonn. Men samlet sett, elektriske maskiner tar kun en brøkdel av markedet.

– Etter hvert vil de store produsentene levere elektriske maskiner direkte fra fabrikk, jeg regner med at om tre til fem år vil det være vanlig. Da kan ikke vi investere i stor produksjonskapasitet, sier Sollerud.

Til tross for at Pon Equipments prosjekt skjer i samarbeid med Caterpillar blir maskinene levert med dieselmotor. Sollerud sier at den største vil bli levert uten motor fra mars. Men også det har sine sider. Da kan ikke maskinene kjøre selv, og store og kostbare kraner må til under frakten.

Interessen fra entreprenørene er stor. Sollerud forteller at årets produksjon allerede er solgt, og at de nå begynner å selge maskiner som først produseres i 2022.

Programvaren har Pon Equipment fått utviklet av en underleverandør, alt annet er standard komponenter. På den første var det 20 batterimoduler, nå er det større moduler og kun fire stykker i den største. Det meste er likt på de to modellene, det er noe kraftigere lader og flere batterimoduler på den store.

Fortsatt kostbare maskiner

Det er ikke gratis å redusere klimagassutslippene. De elektriske maskinene koster mer enn tre ganger så mye som de originale dieselmaskinene. Det er først og fremst batteripakkene som drar opp prisen. Sollerud forteller at prisen for batterier som tåler de røffe forholdene på en anleggsplass koster 700 euro/kWh.

– Vi var helt sikre på at kun de store ville velge elektrisk, men vi har kunder helt ned til enmannsbedrifter.

Pon Equipment sier batteripakkene skal tåle 2.500 ladesykler, det skal gi 12 - 15.000 driftstimer. Med den største modellen, Zline 320, vil en entreprenør spare 1 millioner kroner på å bruke strøm i stedet for diesel, med 10.000 timer driftstid. Enova kan støtte kjøpet med inntil 40 prosent av merkostnadene.

Erik Sollerud mener veien mot nullutslipp ikke utelukkende går gjennom å vrake dieselmotorene til fordel for elmotorer. Like viktig er optimalisering av anleggsplassen og opplæring, mener han. Foto: Joachim Seehusen
Erik Sollerud mener veien mot nullutslipp ikke utelukkende går gjennom å vrake dieselmotorene til fordel for elmotorer. Like viktig er optimalisering av anleggsplassen og opplæring, mener han.

Blant entreprenører og byggherrer som har ønsket å elektrifisere er det flere som overfor Teknisk Ukeblad har meldt at tilgangen til strøm ikke alltid går på skinner.

– De som ønsker å bruke strøm må planlegge for det helt fra starten. Blant kraftleverandørene skiller BKK seg ut. De har vært i kontakt med oss flere ganger, de vil vite hva som skjer, de har diskutert bruk av powerbanker med oss.

Powered by Labrador CMS