Norske Freyr Battery registreres på børsen i New York

Freyr Battery i Mo i Rana blir i dag det åttende norskeide selskapet som noteres på New York-børsen. 

Sånn ser Freyr Battery for seg at det blir i industriparken i Mo i Rana.
Sånn ser Freyr Battery for seg at det blir i industriparken i Mo i Rana. Illustrasjon: Freyr
8. juli 2021 - 10:15

Selskapet har planer om å bygge fem batterifabrikker i Mo i Rana de neste årene. Det snakkes om 1500 nye arbeidsplasser og på sikt 10.000 tilflyttere til den gamle jernverksbyen, skriver NRK.

– Vi mener dette er en av største industrisatsingene i Norge i etterkrigstiden. Noen sier det er den største, sier administrerende direktør Tom Einar Jensen til NRK.

Freyr Battery har planer om årlig å produsere battericeller tilsvarende 800.000 elbiler. Jensen håper å ha produksjonen i gang i 2022.

– Vi har sikret oss flere tomtearealer i industriparken på Mo. Inkludert et bygg ved kaia der vi starter en pilotfabrikk. Så bygger vi fire nye fabrikker i rask rekkefølge, sier Jensen.

Børsregistreringen skjer omtrent klokken 14 norsk ti i dag.

Nordkraft og Aker vil gjøre om alle de aktuelle tomtene til datasenter. I Kvandal/Bjerkvik (bildet) har Aker allerede reservert 230 MW til Open AI og Microsoft. Nå søker Nordkraft om nye 290 MW samme sted. Til h.: Nordkraft-sjef Eirik Frantzen, i samtale med Kristian Røkke, styreleder for Aker-selskapet Aaktik Digital. I midten: Narvik-ordfører Rune Edvardsen.
Kommentar

Forutseende eller slu?: Grepet hans førte Open AI til Norge

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.