luftfart

Norges første elflylader er klar på Stavanger lufthavn

Denne høsten skal det for første gang flys en rute med elektrisk fly i Norge, mellom Stavanger og Bergen. I den forbindelse er Norges første elflylader klar. 

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen med den nye elflyladeren på Stavanger lufthavn.
Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen med den nye elflyladeren på Stavanger lufthavn. Foto: Camilla Walla/Avinor
6. aug. 2025 - 13:19

I april 2024 inngikk Avinor og Luftfartstilsynet et samarbeid om å etablere Norge som en internasjonal testarena for null- og lavutslipps luftfart. Den aller første elflyladeren er nå installert på Stavanger lufthavn i Sola, opplyser Avinor i en pressemelding.

Laderen, som kan levere 300 kilowatt, er utviklet og produsert av det norske selskapet DRiiV Solutions AS fra Grimstad.

– Vi er utrolig stolt over, som et ungt norsk selskap, å få levere hurtigladeren til Norges første elflyprosjekt på Sola lufthavn. Dette er et viktig steg både for luftfarten og for oss i DRiiV Solutions, sier daglig leder Kristoffer Hurv.

I Bergen skal det settes opp en mobil ladeløsning, som skal leies ut av Porsgrunn-selskapet Skagerrak Mobil Energi AS. Også denne skal stå klar til de første flygningene tidlig i september.

– Jeg synes det er veldig imponerende at den første elflyladeren nå er på plass, og at den er produsert her i Norge. Arbeiderparti-regjeringen er tydelige på at grønn teknologiutvikling skal bidra til både utslippskutt og nye grønne jobber. Her viser luftfarten vei, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap).

DJI har en stor andel av dronemarkedet i Norge. Avinors overvåkingssystem for droner er laget av samme selskap, og kan bare oppdage DJI-droner, skriver Aftenposten. Her en DJI Mavic 2 Pro i lufta.
Les også:

Aftenposten: Avinors kinesiske droneovervåkingssystem kan bare oppdage kinesiske droner

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.