Prosjekter

Nå starter Vegvesenet og Skanska arbeidet på E16 ved Jevnaker

Tross koronatiltak er 12 mann i gang.

Maskinene ruller inn for å starte arbeidet på ny E16 ved Jevnaker.
Maskinene ruller inn for å starte arbeidet på ny E16 ved Jevnaker. Foto: Per Kollstad/Statens vegvesen
Bjørn Olav AmundsenBjørn Olav Amundsen– Journalist
19. mars 2020 - 13:24

Torsdag 19. mars startet Statens vegvesen og Skanska anleggsarbeidet på ny E16 fra Olum til Åsbygda ved Jevnaker i Viken.

Det skriver Vegvesenet i en pressemelding.

Kontrakten for de 10,5 kilometrene med ny vei ble signert i desember i fjor

Her starter gravemaskinfører Trygve Åsen (64) fra Bømlo gravearbeidet på ny E16 i Jevnaker. Foto:  Statens vegvesen
Her starter gravemaskinfører Trygve Åsen (64) fra Bømlo gravearbeidet på ny E16 i Jevnaker. Foto:  Statens vegvesen

På formiddagen 19. mars klatret gravemaskinfører Trygve Åsen fra Bømlo inn i 64-tonneren sin, og så begynte arbeidet med å grave seg ned og fjerne massen over morenegrunnen.

Åsen jobber side om side med maskinfører Rune Kaasa Moen fra Tysvær som styrer spakene på en 40 tonns bulldoser.

Skanska har satt på 12 egne mann, som begynner i hver ende av veistrekningen. Det er åtte ansatte færre enn planlagt. Arbeidet med å frakte masse i veitraseen er satt på vent, slik at entreprenøren har kontroll på oppstarten i disse koronatider, heter det i meldingen.

107 kommuner nådde 100 prosent andel elektriske biler i nybilsalget i 2025.
Les også:

Nybilsalget i fjor: 100 prosent elbilandel i 107 kommuner

Flere koronatiltak

Skanska og Vegvesenet har gjennomført flere tiltak for å redusere faren for koronasmitte:

Prosjektleder Ole-Petter Jensen i Skanska og byggeleder Pål-Steinar Karlsen i Statens vegvesen, skal samarbeide tett i byggeperioden for ny E16 i Jevnaker kommune. Foto:  Per Kollstad/Statens vegvesen
Prosjektleder Ole-Petter Jensen i Skanska og byggeleder Pål-Steinar Karlsen i Statens vegvesen, skal samarbeide tett i byggeperioden for ny E16 i Jevnaker kommune. Foto:  Per Kollstad/Statens vegvesen
  • De som kan skal ha hjemmekontor.
  • Fysiske møter skjer i så liten grad som mulig.
  • Økt renhold på fellesområder og stort fokus på håndhygiene.
  • Anleggsmaskinene vaskes ned innvendig ved bytte av sjåfør.
  • Ansatte i Skanska bor på to forskjellige hotell.
  • Skanska har kjørt inn en ekstra spisebrakke, slik at færre spiser samtidig i samme brakke.

– Foreløpig er vi få ansatte i prosjektet. Det gjør det enklere å ha kontroll med smitteverntiltakene fra Folkehelseinstituttet, sier prosjektleder Ole-Petter Jensen i Skanska.

Dagens E45 gjennom Kløfta følger en naturlig elvecanyon. Den skjærer seg dypt ned i fjellet fra Finnmarksvidda mot Alta. Fjellet er dårlig og porøst. Snøskred, sørpeskred og steinras gir ofte stengt vei. Nå skal strekningen legges i tunnel.
Les også:

Vegvesenet lokker med klimagulrot i E45-kontrakt

Randselva bru

Arbeidet med Randselva bru (prosjektet E16 Eggemoen-Olum) er kraftig redusert. Siden både Norge og Polen har sperret grensene og innført strenge karantenebestemmelser, har entreprenør PNC Norge sendt hjem de polske bruarbeiderne. En av underentreprenørene fortsetter grunnarbeidet i tilknytning til brua.

 

Les også

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.