Samferdsel

Flytoget advarer: Kan bli nedlagt dersom nytt togtilbud vedtas

Jernbanedirektoratets forslag om å integrere flytogtilbudet i den øvrige togtrafikken kan innebære at tilbudet legges ned, mener Flytoget.

Flytoget på kan bli nedlagt dersom Jernbanedirektoratet får gehør for planene om å integrere flytogtilbudet i den vanlige togtrafikken, ifølge Flytog-direktør Philipp Engedal.
Flytoget på kan bli nedlagt dersom Jernbanedirektoratet får gehør for planene om å integrere flytogtilbudet i den vanlige togtrafikken, ifølge Flytog-direktør Philipp Engedal. Foto: NTB Scanpix
23. nov. 2019 - 11:59

I en utredning fra Jernbanedirektoratet om fremtidig organisering av tog og kapasiteten på skinnene i og rundt Oslo for å utnytte kapasiteten best mulig, foreslås det å integrere flytogtilbudet i den øvrige togtrafikken fram mot 2028, skriver DN.

Ifølge avisa betyr det i klartekst at det bare skal finnes ett togtilbud mellom hovedflyplassen og Oslo.

Flytog-direktør Philipp Engedal sier til DN at dersom direktoratet gjør alvor av integreringsplanene, vil Flytoget bli avviklet.

– Da legges Flytoget ned. Et slikt forslag er begynnelsen på slutten for oss, og det vil bli definitivt punktum i 2028, sier Engedal.

Flytoget fraktet rekordmange passasjerer, nær 7 millioner, til og fra Gardermoen i fjor.

Første fase i utredningsarbeidet ble levert til Samferdselsdepartementet i februar. Den endelige rapporten er fortsatt ikke ferdig.

Det nye høyhuset på 120 meter kommer et stykke til venstre for Radisson Blu Plaza Hotel, slik området vises på dette bildet. Det kommer også et over 100 meter høyt kontorbygg på Oslo Spektrum-siden. Bildet er fra i fjor.
Les også:

Bystyret i Oslo: Sa ja til Norges høyeste hus