– At jobben er utfordrende, framtidsrettet og meningsfull har definitivt hatt sitt å si. Med 2290 søkere er vi sikret et solid mannskap til et solid skip, sier havforskningsdirektør Sissel Rogne.
Søknadsfristen gikk ut onsdag, to uker etter at stillingene ble utlyst. Det er i hovedsak norske søkere, men det er også kommet flere søknader fra andre nordiske land, skriver Aftenposten.
- Norske verft tapte milliardkontrakten: Glemte et nummer på en konvolutt
_logo.svg.png)

Fra offshore
Det er stillingene for matroser og styrmenn som var mest ettertraktet. De fleste søkerne kommer fra offshoreindustrien, og mange har relevant erfaring fra fiskeri.
Regjeringen besluttet i oktober 2012 å bygge et nytt isgående forskningsfartøy. Det er Havforskningsinstituttet som er ansvarlig for prosjektet, og kostnadsrammen er på om lag 1,4 milliarder kroner. Kronprins Haakon er tegnet av Rolls-Royce og bygget av verftet Fincantieri i Italia.
Tokt i 2018
Skipet får Tromsø som hjemmehavn, og det er Norsk Polarinstitutt som er formell eier på vegne av den norske stat. Det skal være klart for vitenskapelige tokt i begynnelsen av 2018.








