energi

99 prosent av Spania har fått tilbake strømmen

Over 99 prosent av Spania har tirsdag morgen fått strømmen tilbake etter mandagens massive strømbrudd. I Portugal er de aller fleste transformatorstasjonene tilbake i normal drift.

Folk venter utenfor en stengt metrostasjon i Barcelona under mandagens strømbrudd.
Folk venter utenfor en stengt metrostasjon i Barcelona under mandagens strømbrudd. Foto: AP Photo/Emilio Morenatti/NTB
29. apr. 2025 - 07:02

Strømmen har gjennom natten kommet tilbake i Spania og Portugal, men årsaken til strømbruddet er fortsatt ikke kjent.

Portugals strømnettoperatør REN opplyste tidlig tirsdag morgen at alle transformatorstasjoner var tilbake i drift allerede før midnatt. Hele strømnettet var på morgenen helt stabilisert, opplyste selskapet.

99,16 prosent av strømforsyningen er tilbake, sier den spanske strømnettoperatøren Red Electrica i en oppdatering tidlig tirsdag morgen.

Arbeidet med å få tilbake strømmen trakk ut i tid – selv ti timer etter bruddet var halvparten av de spanske husholdningene, og to tredjedeler av de portugisiske, uten strøm.

En arbeider går under sperrebåndet ved Legazpi metrostasjon i Madrid etter at metroen ble stengt grunnet strømbrudd.
Les også:

Portugisisk strømoperatør: : Store temperaturvariasjoner bidro til strømbruddet

Mange rykter

Det har ikke kommet noen forklaring på hva som forårsaket strømbruddet – og usikkerheten har ført til mange rykter, blant annet at det dreide seg om et cyberangrep.

Tirsdag formiddag utelukker den spanske strømoperatøren Ree cyberangrep som årsak til det omfattende strømbruddet i Spania og Portugal, ifølge en foreløpig vurdering.

– Med undersøkelsene vi har vært i stand til å utføre så langt, kan vi utelukke en cybersikkerhetshendelse i systemene, sier Eduardo Prieto i Red Electrica på en pressekonferanse.

EU-president Antonio Costa skrev på X at det så langt ikke er noen indikasjon på at årsaken er et cyberangrep.

Spanias statsminister Pedro Sánchez ba befolkningen ikke å spekulere på grunn av risikoen for feilinformasjon. Han oppfordret tidlig innbyggerne til å bevare roen og sa at alle potensielle årsaker ble analysert.

I TU-podkasten Teknisk sett kan du høre hvordan bedrifter bør forberede seg på hendelser som strømbrudd.

– Utløste en kollaps

Den spanske strømoperatøren REE mener strømbruddet var mer omfattende enn hva de europeiske systemene er bygget for å tåle.

– Dette førte til at de spanske og franske strømnettene ble koblet fra hverandre, noe som igjen utløste en kollaps i det spanske strømnettet, sa REEs systemansvarlige Eduardo Prieto.

Det samlet seg en stor folkemengde utenfor Barcelona-Sants jernbanestasjon mandag etter at strømbruddet lammet alt av togtrafikk. Foto:  Albert Gea/Reuters/NTB
Det samlet seg en stor folkemengde utenfor Barcelona-Sants jernbanestasjon mandag etter at strømbruddet lammet alt av togtrafikk. Foto:  Albert Gea/Reuters/NTB

Den spanske avisa La Vanguardia, som siterer driftssjef Eduardo Prieto i den spanske strømoperatøren Red Electrica, skriver at en svikt i koblingen mellom strømnettene til Spania og Frankrike kan ha forårsaket det omfattende strømbruddet.

Samtidig sier Portugals statsminister Luis Montenegro at årsaken til strømbruddet «trolig ligger i Spania».

Tyske soldater øver i Litauen. Flere europeiske land ser nå på om de må gjeninnføre verneplikt hvis USA trekker sikkerhetsgarantier for Europa.
Les også:

Vurderer verneplikt etter Trumps helomvending

Nesten 50 millioner berørt

REN opplyser at hele Den iberiske halvøy var berørt – 48 millioner mennesker i Spania og 10,5 millioner i Portugal.

Mobilnettet, flyplasser, lokaltransport, trafikklys og kjøpesentre var blant det som ble slått ut i strømbruddet oppsto ved 12-tiden lokal tid mandag.

I Madrid alene ble 286 redningsoperasjoner utført for å frigjøre folk som var fanget i heiser, ifølge regionale myndigheter. Også togtrafikken ble stanset i hele landet, og rundt 11 tog sto strandet med passasjerer i flere timer etter bruddet.

Røyk stiger opp fra brannherjede MV Solong etter skipskollisjonen i Nordsjøen. Skipets kaptein er pågrepet etter ulykken, siktet for uaktsomt drap.
Les også:

Reuters: Kapteinen pågrepet etter skipskollisjonen er russisk statsborger

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.