ENERGI

Danmark har gått fra 14 kullkraftverk til 6200 vindmøller - elnettet fungerer fortsatt

Kraftforsyningen til våre naboer blir stadig mer væravhengig. Likevel har de strøm i stikkontakten 99,99 prosent av tiden.

Danmark har snudd energisystemet sitt fullstendig på hodet de siste tiårene. Fra noen få store kullkraftverk, til tusenvis av små vindkraftprodusenter. Og danskene har håndtert dette bra, faktisk best i verden, ifølge IEA.
Danmark har snudd energisystemet sitt fullstendig på hodet de siste tiårene. Fra noen få store kullkraftverk, til tusenvis av små vindkraftprodusenter. Og danskene har håndtert dette bra, faktisk best i verden, ifølge IEA. Illustrasjon: Energinet.dk

– I 1980 hadde Danmark noen få, sentrale kraftverk. De eksisterer fortsatt, men nå leverer de sjelden strøm som primærenergi. I stedet produserer de varme og brukes til balansering av nettet og systemytelser, sier energianalytiker i Energinet i Danmark, Henrik Thomsen.