samferdsel

Bane Nor kalt inn på teppet – lover forklaring om stans i jernbaneprosjekter

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård kalte Bane Nor inn på teppet etter varslede stans i jernbaneprosjekter. Nå varsler styreleder Per Sanderud en presisering.

Bane Nord styreleder Per Sanderud, konsernsjef Agnete Johnsgaard-Lewis og konserndirektør for utbygging Bettina Sandvin på vei ut fra Samferdselsdepartementet onsdag formiddag.
Bane Nord styreleder Per Sanderud, konsernsjef Agnete Johnsgaard-Lewis og konserndirektør for utbygging Bettina Sandvin på vei ut fra Samferdselsdepartementet onsdag formiddag.

– Vi kommer til å lage en presisering basert på disse oppslagene og komme med hva som ligger i dette, og hvordan vi kommer til å planlegge videre for de ulike prosjektene, sier styreleder Per Sanderud i Bane Nor til TU.

Onsdag morgen møtte Bane Nor-ledelsen samferdselsminister Jon-Ivar Nygård i Samferdselsdepartementet. Bakgrunnen er at Bane Nor tirsdag varslet utsettelser og stans i en rekke utbyggingsprosjekter.

Pressemeldingen ble senere trukket tilbake, og selskapet oppga ikke hvilke prosjekter det gjaldt.

– Statsråden var tydelig

Sanderud sier møtet handlet om oppslagene som har skapt usikkerhet rundt jernbaneprosjekter.

– Vi har snakket med en statsråd som hadde meninger og var tydelig på hans forventninger, sier han.

Han vil ikke gå nærmere inn på innholdet i møtet.

– Vi har ikke noen kommentar til innholdet utover at vi kommer til å komme med en presisering senere.

– Vi har snakket med en statsråd som hadde meninger og var tydelig på hans forventninger, sier Bane Nors styreleder Per Sanderud. Foto: Arash A. Nejad
– Vi har snakket med en statsråd som hadde meninger og var tydelig på hans forventninger, sier Bane Nors styreleder Per Sanderud.

På vei ut fra møtet var også Bane Nor-sjef Agnete Johnsgaard-Lewis og konserndirektør for utbygging Bettina Sandvin.

Johnsgaard-Lewis ønsket ikke å kommentere saken til TU.

Vil følge statsbudsjettet

Sanderud sier Bane Nor vil forholde seg til rammene som er vedtatt av Stortinget.

– Vi skal selvfølgelig forholde oss til det som står i statsbudsjettet og følge opp det. De føringene ligger der inntil Stortinget eventuelt endrer dem, sier han.

Han bekrefter samtidig at økonomien er en viktig del av bakgrunnen for diskusjonen om jernbaneprosjektene.

– Sånn har det alltid vært på jernbane. Man har mange ønsker, og økonomi er alltid et tema, sier Sanderud.

Varslet stans i prosjekter

Tirsdag meldte Bane Nor at de må stanse eller utsette en rekke prosjekter fordi investeringsrammene reduseres kraftig i 2026.

Selskapet oppga ikke hvilke prosjekter det gjelder, men opplyste at kommuner som er berørt skulle kontaktes.

Samferdselsminister Nygård sa onsdag morgen at det ikke er akseptabelt at kommuner og innbyggere blir sittende igjen med ubesvarte spørsmål om prosjekter som er en del av statsbudsjettet og Nasjonal transportplan.

Bane Nor har varslet at de vil komme med mer informasjon senere.

Powered by Labrador CMS