arbeidsliv
Kongsberg-Gruppen måtte trekke tilbake 150 sommerjobber, Equinor 70
Flere store teknologiselskaper har måttet avvise årets sommerstudenter på grunn av Covid-19.
Karriere360 har spurt noen av de største norske teknologibedriftene om de har måttet endre sommerjobbplanene i år etter at covid-19-krisen ble et faktum i Norge.
Mange bedrifter er tidlig ute med å tilby studenter jobb. Faktisk ble sommerjobbene for 2020 tildelt allerede i fjor høst i mange av de 50 mest attraktive arbeidsgiverne for IT-folk.
Måtte trekke tilbake alle jobbene
Kongsberg-Gruppen opplyser at de pleier å ha om lag 150 studenter hos seg hver sommer, men har måtte trekke tilbake alle sommerjobben i år. Studentene ble tilbudt jobb før covid-19.
Equinor har måttet redusere antall studenter som får jobbe hos dem i sommer. Cirka 275 studenter har fått jobb i år, men egentlig skulle om lag 70 til fått tilbringe sommeren i selskapet, forteller kommunikasjonsrådgiver Morten Eek.
– Cirka 70 utenlandske studenter måtte vi dessverre kansellere tilbudet til, på grunn av lovverk i forhold til skatt, arbeidstillatelser og annet tilknyttet covid-19-situasjonen, skriver han i en e-post til Karriere360.
DNV GL hadde om lag om lag 100 studenter i sommerjobb hos oss dem i 2019. I år har de kun 25.
Kommunikasjonsdirektør Per Wiggo Richardsen forteller blant annet at de måtte avlyse et omfattende, dedikert sommerprosjekt som de hvert år pleier å ha. I prosjektet jobber studentene intensivt i et team der de blir gitt utfordringer med hensyn til fremtidige løsninger.
– De får tilgang på nødvendige ressurser og får mulighet for å presentere sin løsning på prosjektet overfor DNV GLs konsernledelse og ansatte. Om lag 8-10 studenter blir etter søknad valgt ut til dette prestisjefylte sommerprosjektet, utdyper han.
Studentene fikk sommerjobben før covid-19-pandemien, men Richardsen påpeker at de har hatt en god dialog med alle det gjaldt.
– Vårt inntrykk er at det er stor forståelse for at det i år måtte bli slik, sier han.
Hjemmekontor
Telia svarer at de ikke har måttet avlyse sommerjobber i år, men har måtte gjøre endringer med tanke på hjemmekontor. De har fire studenter innen IT, da primært utviklere, fordelt i to team.
– I team 1 er studentene på kontoret mens teammedlemmer rullerer for å opprettholde restriksjoner om antall personer på kontoret. Team 2 møtes en gang i uken på kontoret og jobber hjemmefra utover det, sier Victoria Wille Waage fra HR-avdelingen i Telia.
Telenor svarer at de hvert år pleier å ta inn en gruppe studenter hver sommer og at de i år har de fem sommerprosjekter med tre til fire studenter på hvert prosjekt. Det er IT-studenter, men de har også studenter med annen bakgrunn, blant annet innen software engineering, backend engineering og iOS- og Android-utviklere.
– I år har vi fem spennende sommerprosjekter med totalt 17 studenter som ble ansatt i Telenors sommer internship-program. Dette programmet gjennomføres nå som planlagt, men i større grad enn tidligere gjennomføres sommerprosjektene ved bruk av digitale samhandlingsverktøy fra hjemmekontor, forteller Anders Krokan, kommunikasjonssjef i Telenor.
EY har sommerjobber i form av internship som de gjennomfører hvert år. De opplyser at de siste årene har tatt inn om lag 30 studenter, innen fagområdene økonomi, industriell økonomi (indøk), kommunikasjonsteknologi og cybersikkerhet.
I år har de ikke måttet avlyse programmene, men de forteller at de har omarbeidet programmene og tilrettelagt for digital gjennomføring og hjemmekontor.
Ingen endring
Sopra Steria forteller at de primært har studenter med teknisk utdanning, fra NTNU og UiO, hos seg hver sommer. I år har 57 studenter fått jobb, og de har ikke måtte avlyse noen, svarer Beathe Lassen, HR-direktør i selskapet.
– Vi har en sterk tradisjon for å ta imot sommerstudenter hvert år, og målet er at de får både faglig og sosialt påfyll og testet seg i kundeoppdrag, kommenterer hun.
Atea forteller at de for tredje året på rad har sommerstudenter på deres trondheimskontor. I år har de ikke måtte avlyse noen av de planlagte sommerjobbene.
Studentene som er hos dem kommer fra NTNU, Høyskolen i Kristiania, IT Universitetet i København og Universitetet i Agder, og har en spredt kompetanse fra IT: digital samhandling, informasjonssystemer og digital innovasjon.
– Det er en viktig del av vårt samfunnsoppdrag, der studentene kan lære og utvikle seg. Hvert år arbeider de med et prosjekt, og i år skal de kartlegge Verdal kommunes digitale modenhet og behov av virksomhetsstyring, kommenterer kommunikasjonsrådgiver Marita Søvik Røskar i Atea.
Advansia, som er prosjekt- og byggelederselskapet til AFRY, har ikke måttet avlyse sitt faste sommerjobbprogram. I år har de tatt i mot flere enn tidligere. Primært er det byggingeniører, men også studenter som tar tekniske fag, innenfor energi/VVS/ miljø. Disse kommer fra NTNU, Oslomet og NMBU. 11 studenter har fått jobb, de fleste i Oslo, men i år har de også en i Trondheim.
IBM Norge svarer at de ikke skulle utlyse noen IT-relaterte sommerjobbstillinger for studenter i år.
Da det er ferietid har det ikke lyktes Karriere360 å få svar fra Aker BP, Obos, Sweco, Visma, Tietoevry, Microsoft, Finn.no og Accenture.
Taper penger og viktig erfaring
Sivilingeniørstudentene Jenusiyia Srisgantharajah og Ina Charlotte Berntsen fra henholdsvis NTNU og NMBU er to av 13 som har jobb hos Fortum Oslo Varme i sommer. De jobber med løsninger som skal redusere klimautslipp i ulike prosjekter energiselskapet har.
– Blant mine venner og medstudenter på NMBU opplever vi at bedrifter halverer antall sommerstudenter, og flere får ikke den jobben de egentlig skulle ha hatt, forteller bioteknologi- og kjemistudenten Srisgantharajah.
Berntsen studerer energi og miljø i Trondheim, hun erfarer noe av det samme:
– På NTNU er man ettertraktet, men likevel er det ikke alle som får sommerjobb hvert år, spesielt nå under korona. Det er mange sommerjobber som har blitt avlyst eller endret til hjemmekontor, også blant mine venner, sier hun.
De to tenker at bortfall av sommerjobb kan få store konsekvenser, både økonomisk og kunnskapsmessig.
– Det er mange studenter som går på den inntekten de får fra sommerjobben videre i studiet, så det å miste sommerjobben får konsekvenser, sier Srisgantharajah.
– Det største tapet ved å miste sommerjobben, det er ikke å få den relevante arbeidserfaringen, der du får se hva yrkeslivet innebærer, legger Berntsen til.
Ikke rammet like hardt av korona
De 13 studentene som jobber Hos Fortum Oslo Varme i sommer, er det samme antallet de hadde planlagt før covid-19-pandemien, forteller administrerende direktør, Eirik Folkvord Tandberg. Han forteller at de slipper å avvise studenter fordi bransjen har god aktivitet.
– Andre bransjer får større konsekvenser av korona enn det avfallsforbrenning og fjernvarme gjør. Det gjør at vi kan tenke langsiktig, og når det er unntakstilstand, og ha sommerstudenter. Det er veldig bra både for oss og studentene, en vinn-vinn-situasjon, sier han.
– Hvordan da?
– De har gått tre og fire år på universitet og høyskole, kan masse, er inspirerte, ser verden på en positiv måte, og det er positivt inn i vårt selskap. De gjør oppgaver som vi trenger utført, sier han.