Olje og gass

Olje i champagneligaen

Oljen på Aldous/Avaldsnes har uvanlig god kvalitet. Sannsynligvis er det Statoils beste reservoarkvalitet på norsk sokkel.
Oljen på Aldous/Avaldsnes har uvanlig god kvalitet. Sannsynligvis er det Statoils beste reservoarkvalitet på norsk sokkel. Bilde: Statoil
Ole K. Helgesen
21. okt. 2011 - 15:32

Statoils letedirektør Tim Dodson er full av begeistring for kvaliteten på oljen og reservoaret i Aldous/Avaldsnes. Kvaliteten på kjerneprøven som kom opp på dekk forrige uke var så god at Statoil doblet ressursanslagene for Aldous-funnet.

– Bedre enn forventet

– Det er mer sand, høyere porøsitet og høyere strømningsrate enn vi antok. Reservoaret er i verdensklasse med høy permeabilitet, sier Dodson.

Kvalitetsolje

Ifølge Dodson er også oljen lett og av meget god kvalitet.

– Når oljen fra dette feltet kommer til raffineriene, vil den plasseres i champagneligaen, sier Dodson.

Statoil har filmet øyeblikket da kjerneprøven kom opp på plattformdekket.

Les også:

Vil bygge ut på fem år

Verdi: én til to billioner kroner

Tjener fett på funn

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonse
NITO
Bli fastgiver og vinn reise til Tanzania

Like stort som Ekofisk

Nytt funn på Aldous Major

Tror Avaldsnes blir enda større

Avaldsnes kan være det tredje største funnet i historien

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.