samferdsel
Riksantikvaren vil ha bru som koster 1,5 milliard mer enn Vegvesenets forslag
Statens vegvesen vil bygge skråstagbru over Glomma ved Fetsund, mens Riksantikvaren ønsker en bjelkebru. Ifølge Vegvesenet vil Riksantikvarens løsning koste mellom 1,5 og 1,7 milliarder kroner mer, og forlenge byggetiden med rundt halvannet år.
Det har i lengre tid vært uenighet om hva slags bru som skal bygges over Glomma ved Fetsund.
Mens Statens vegvesen ønsker en skråstagbru, er Riksantikvaren kritisk til løsningen og vil heller ha en bjelkebru.
Nylig sendte Vegvesenet over en liste med 11 argumenter om hvorfor de mener en skråstagbru er den beste løsningen til Riksantikvaren, skriver Romerikes blad.
Dyr og tidskrevende
Uenigheten står om den nye Glommakryssingen på riksvei 22 ved Fetsund.
Statens vegvesen mener en skråstagbru er den mest hensiktsmessige løsningen både teknisk, økonomisk og miljømessig. Riksantikvaren mener derimot at en bjelkebru vil passe bedre inn i det vernede kulturmiljøet ved Fetsund lenser.
Prosjektdirektør Ingunn Foss i Statens vegvesen sier til rb.no at Riksantikvarens foretrukne løsning vil bli betydelig dyrere og mer tidkrevende å bygge.
Ifølge Vegvesenets beregninger vil en bjelkebru koste mellom 1,5 og 1,7 milliarder kroner mer enn skråstagbrua, og byggetiden vil øke med rundt halvannet år.
– Riksantikvarens ønske er å bygge en bru lik den som er der i dag, men mye større. Dette er teknisk gjennomførbart, men krever større risiko for oss, blant annet fordi vi må 80 meter ned for å komme til fjell. Det kan også ødelegge en del tekniske installasjoner på lensene, sier hun til avisen.
Kan utsette hele prosjektet
En bjelkebru krever tre store fundamenter ute i elva og bygging av en midlertidig anleggsbru. Det må fjernes store mengder mudder og synketømmer, og anleggsarbeidet vil innebære omfattende inngrep i det fredede området.
Vegvesenet mener dette vil føre til mer støy, dårligere trafikkavvikling og økte klimagassutslipp i anleggsperioden.
Etaten advarer også om at de økte kostnadene kan føre til at prosjektet skyves nedover på prioriteringslista for nye riksveiprosjekter.
Som et mulig kompromiss foreslår de en noe lavere og slankere skråstagbru for å redusere de visuelle virkningene i landskapet.
Avslo søknad
Bakgrunnen for striden er at Akershus fylkeskommune tidligere i år avslo Vegvesenets søknad om dispensasjon fra kulturminneloven for de inntil 80 meter høye brutårnene.
Fylkeskommunen mente løsningen ville skade det fredede området rundt Fetsund lenser. Klagen fra Vegvesenet ligger nå til behandling hos Riksantikvaren.
– Riksantikvaren har ikke valgt noe brualternativ over Glomma ved Fetsund. Vi har bedt Statens vegvesen om å greie ut alternativer som tar bedre hensyn til det freda kulturmiljøet Fetsund lenser. Det har vi fått, og nå skal vi vurdere det. Vår rolle er å sikre at prosjektet, som har stor samfunnsmessig betydning for dem som bor og lever rundt Glomma, også tar i vare ett av Norges viktigste kulturminner, sier Kaare Stang, sjef for juridisk seksjon hos Riksantikvaren.