samferdsel
Har slitt med vannlekkasjer i lang tid: Isdannelser gir nytt togkaos på Follobanen
Det er forsinkelser og innstillinger på Follobanen grunnet strømproblemer i den mye omtalte Blixtunnelen mellom Oslo S og Ski.
Bane Nor skriver at det først vil komme en ny oppdatering klokken 18 i kveld.
Til Aftenposten opplyser Bane Nor at det er kulden som fører til problemer i Blixtunnelen. Den skandalerammede togstrekningen kostet rundt 37 milliarder kroner og gjenåpnet tidligere i år etter omfattende problemer.
Kulden fører til isdannelser inne i tunnelen, noe som har ført til skader på infrastrukturen i det ene løpet. Dette skal ha skjedd rundt klokken 3 natt til onsdag.
– Vi håper at det løses ganske kjapt, men vi må først finne årsaken. Foreløpig kan vi ikke si så mye om tidsaspektet, opplyser Bane Nor.
Trøbbel i nordgående løp
Til TU sier Bane Nors pressevakt Øystein Stavdal Paulsen at is har dannet seg tre-fire kilometer inn i det nordgående løpet som frakter togene fra Ski til Oslo S. I det samme løpet førte kortslutninger og branntilløp til at tunnelen måtte stenges åtte dager etter åpning i desember i fjor.
Togene går i det ene av de to løpene, men togtrafikken er kraftig redusert, og flere linjer er berørt. Vy skriver at på sine nettsider at man må regne med forsinkelser og innstillinger og at togene vil kjøre i kø.
Paulsen i Bane Nor kan ikke svare på hvordan isdannelsene har kommet. Vi vet dermed ikke om det kommer av en lekkasje i tunnelen.
Store vannproblemer
Bane Nor har imidlertid slitt med vannlekkasjer i Blixtunnelen i flere år. Det har vært et hett diskusjonstema mellom totalentreprenør AGJV og byggherre Bane Nor.
Bane Nor mener også lekkasjer var en bakenforliggende årsak til at Blixtunnelen måtte stenge like etter åpningen i fjor. Selskapet mener alkalisk vann dryppet ned på en isolator gjentatte ganger, noe som førte til overslag som kortsluttet det tekniske anlegget.
Bane Nor vurderer nå om de skal bytte ut aluminiumskablene i tunnelen til kobberkabler, ettersom aluminiumsledningene er sårbare for alkalisk vann. TU har tidligere skrevet at Bane Nor forsøker å få totalentreprenør AGJV til å betale for utskiftingen. AGJV vil ikke betale og har blant annet svart Bane Nor at «Kravet ender trolig i retten», ifølge dokumenter TU har fått innsyn i.