samferdsel

Bane Nor beklager etter prosjektbråket: – Informasjonen ble delt for tidlig

Bane Nor trekker tilbake inntrykket av at flere jernbaneprosjekter allerede var besluttet utsatt. Nå beklager selskapet usikkerheten kommunikasjonen har skapt.

Konsernsjef Agnete Johnsgaard-Lewis og konserndirektør for utbygging Bettina Sandvin i Bane Nor på vei ut fra møtet i Samferdselsdepartementet onsdag.
Konsernsjef Agnete Johnsgaard-Lewis og konserndirektør for utbygging Bettina Sandvin i Bane Nor på vei ut fra møtet i Samferdselsdepartementet onsdag.

Tirsdag meldte Bane Nor at flere utbyggingsprosjekter kunne bli stanset eller utsatt fordi investeringsrammene reduseres i 2026.

Pressemeldingen ble senere avpublisert. Nå sier selskapet at informasjonen ble delt før den var tilstrekkelig kvalitetssikret.

– I går kommuniserte vi at vi hadde besluttet endringer i prosjektporteføljen. Denne informasjonen ble delt før nødvendig kvalitetssikring av konsekvensene var gjennomført, skriver Bane Nor i en ny melding.

Beklager usikkerhet

Konserndirektør for utbygging Bettina Sandvin beklager usikkerheten som oppstod.

– I vår kommunikasjon til kommunene skilte vi ikke i tilstrekkelig grad mellom tiltak som skal prioriteres i henhold til statsbudsjettet og tiltak det tillegger Bane Nor å prioritere. Hvilke justeringer vi må gjøre i prosjektporteføljen, er derfor ikke avklart, sier Sandvin.

– Vi beklager den usikkerheten vi har skapt for kommuner og andre berørte aktører.

Prosjekter i statsbudsjettet fortsetter

Bane Nor understreker samtidig at prosjekter som er vedtatt i statsbudsjettet fortsatt ligger fast.

– Alle prosjekter som er vedtatt og omtalt i statsbudsjettet, og de som er i gang, videreføres. Eventuell stans i disse prosjektene må forankres i Stortinget, skriver selskapet.

Samtidig peker de på at investeringsrammen for 2026 er redusert, selv om Stortinget har bevilget mer penger til drift, vedlikehold og fornyelse.

Kan endre rekkefølgen på prosjekter

Ifølge selskapet kan porteføljestyringen innebære at rekkefølgen på prosjekter justeres eller at planlagte prosjekter stanses.

Hvilke endringer som eventuelt blir gjort, er foreløpig ikke avklart.

– Vi vil komme tilbake med mer informasjon om hvilke endringer som gjennomføres, som også samsvarer med føringer og vedtak i statsbudsjettet, skriver Bane Nor i pressemeldingen.

Powered by Labrador CMS