økonomi

Enkeltbedrifter kan rammes av konflikten mellom Ukraina og Russland

Norske bedrifter importerte i fjor varer fra Russland for 21,8 milliarder kroner.

Vladimir Putin og hans konflikt med Ukraina kan ramme de norske bedriftene som står bak import for 21 milliarder kroner, men ikke norsk økonomi som helhet, mener Øystein Dørum, direktør for samfunnsøkonomi i NHO.
Vladimir Putin og hans konflikt med Ukraina kan ramme de norske bedriftene som står bak import for 21 milliarder kroner, men ikke norsk økonomi som helhet, mener Øystein Dørum, direktør for samfunnsøkonomi i NHO.

I hele fjor eksporterte vi varer til Russland for 3,74 milliarder kroner, mens vi importerte for 21,8 milliarder kroner. Handelsbalansen er altså 18 milliarder i russisk favør. Men vår handel med Russland er beskjeden, til sammenligning eksporterte norsk næringsliv for mer enn 160 milliarder kroner i årets første måned, januar i år.

Øverst på importlisten ligger metaller, kjemiske produkter, gummivarer, sukkervarer, dyrefor, samt farge- og garvestoffer. For alle disse fem grupperingene oversteg importen en milliard kroner.

NHO er usikre

Konflikten mellom Ukraina og Russland kan får konsekvenser for norske bedrifter og for norsk økonomi, men hvilke og hvor store er usikkert. Statistisk sentralbyrå skriver på sine nettsider at redusert russisk eksport av gass til Europa er årsaken til de skyhøye gassprisene – noe som har tjent Norge godt.

Øystein Dørum, direktør for samfunnsøkonomi i NHO, venter ikke store konsekvenser for norsk økonomi. Han åpner for at enkeltbedrifter kan rammes og sier det er usikkerhet nå.

– Vi må ikke undervurdere konsekvensene dette kan få for enkeltbedrifter, sier Dørum.

Øystein Dørum sier erfaringene fra krisen som fulgte av Russlands annektering av Krim i 2014 antyder at konsekvensene for norsk økonomi ikke vil bli store. Foto: Moment Studio
Øystein Dørum sier erfaringene fra krisen som fulgte av Russlands annektering av Krim i 2014 antyder at konsekvensene for norsk økonomi ikke vil bli store.

Han viser til erfaringene etter at Russland annekterte Krim i 2014 og vi eksporterte sjømat for 6,5 milliarder kroner året før. Så gikk det i null, og det tok seg ubetydelig opp til 50 millioner eksportverdi i 2015, hovedsakelig på grunn av importrestriksjoner fra russisk side, som svar på sanksjoner.

– Siden har ikke eksporten av fisk til Russland tatt seg opp igjen, så noe tilsvarende vil ha mye mindre effekt i dag, den muligheten har russerne brukt opp, sier Dørum.

Alternative råvareleverandører

Han sier at selv om Russland er en stor og viktig leverandør av kritiske mineraler så er de ikke den eneste, alternative er der. Dessuten vil russerne svekke egen økonomi om de velger å redusere eksporten som en del av konflikten.

NHO, og Dørum, venter at prisene vil øke særlig på energi, men også på metall og matvarer. For matvarer vil det meste av prisøkningen komme som resultat av problemer med transport. Norsk handel med Ukraina er ubetydelig, men landet er en stor produsent av matvarer, og Norge vil merke ringvirkninger om deres eksport svekkes.

Sentralbanker i en rekke land må håndtere økende inflasjon, og renten ser ut til å være på vei opp. Dørum sier at krisen derfor kommer på et uheldig tidspunkt, og at det bidrar til økt usikkerhet som aldri er bra.

– Hvis Russland utelukkes fra det internasjonale SWIFT-systemet kan det føre til at norske bedrifter ikke får betalt, for eksempel et verft som har levert en fiskebåt til Russland.

Swift står for Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications og er et internasjonalt betalingsnettverk for overføring penger mellom banker som ikke er i samme land, skriver Wikipedia.

Dørum tror likevel at Russland risikerer å tape mest som følge av konflikten.

– Fordi de allerede gjør det dårligere enn både deres menneskelige kapital og deres tilgang på naturressurser tilsier.

Statistisk sentralbyrå (SSB) har en detaljert oversikt over hva Norge i fjor importerte fra vår store nabo i øst. Enkelte varer i tabellen er ført opp med import for en verdi, men likevel null i vekt. Nina Rolsdorph i SSB forklarer at det skyldes en nedre grense på 500 kilo, importerer vi 499 kilo eller mindre, vises det som null i kolonnen for vekt.

Powered by Labrador CMS