14:44 - NTB

Zelenskyj: – Ukrainsk angrep mot FSB i Kherson rammet rundt 100 russiske soldater

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj oppgir at rundt 100 russiske soldater er drept eller såret i et ukrainsk luftangrep i okkuperte områder i Kherson i sør.

I en melding på X beskriver Zelenskyj angrepet som en spesialoperasjon. Han skriver også at det er ett av hovedkvarterene til den russiske sikkerhetstjenesten FSB som er truffet.

– Takket vare bare denne ene operasjonen omfatter de russiske tapene rundt 100 okkupanter som er drept eller såret. Russerne må få føle at de må få slutt på denne krigen, skriver Zelenskyj.

Han oppgir også at et russisk rakettsystem av typen Pantsir-S1 ble ødelagt i angrepet.

Tidligere torsdag meldte Zelenskyj at ukrainske droner rammet enda et russisk et oljeraffineri i byen Syzran natt til torsdag. Byen ligger ved Volga over 80 mil fra den ukrainske grensen. Zelenskyj har også lagt ut en video fra området, men videoen er så langt ikke uavhengig verifisert. Det har så langt heller ikke kommet noen uavhengig bekreftelse på at angrepet har funnet sted.

Samtidig opplyser lokale russiske myndigheter at to personer ble drept og flere andre såret i et ukrainsk droneangrep mot Syzran.

Det er guvernør Vjatsjeslav Fedorisjtsjev som står bak meldingen, som er lagt ut på Telegram. Han har ikke publisert flere opplysninger om angrepet.

Syzran er tidligere blitt utsatt for flere lignende ukrainske angrep.